Ekonomi

Konya Büyükşehir Belediyesi Güneysinder’de Lavanta Hasadı Yaptı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından susuzluk giderici tıbbi aromatik bitkilere alternatif olarak yetiştirilen lavantanın Güneysinder’de hasadı gerçekleştirildi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, belediyeden yaptığı yazılı açıklamada, kırsalda yaşayan vatandaşların gelirinin artırılması ve ekilmeyen atıl arazilerin üretime kazandırılması amacıyla değerli çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Büyükşehir Belediyesi olarak kırsalda alternatif eser yetiştirilmesini teşvik ettiklerini ifade eden Altay, “Desteklerimizi planlarken birim alandan elde edilen gelirin yüksek olması, bakım kolaylığı, üretimdeki başarı gibi faktörleri göz önünde bulunduruyoruz. Güneysinder ilçemizde 3 yıldır desteklediğimiz lavanta hasadının bu yılki sulanmayan kıraç arazilerinin kullanılması, “Burada çiftçimiz tarlasını sulayarak önemli bir gelir elde ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi üreterek kentimizin kalkınmasına katkı sağlayan çiftçilerimizin yanında olacağız. Hasat edilen lavantalarımızın üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” değerlendirmesini yaptı.

“Farklı işlerde de Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz.

Altay, bugüne kadar yüzde 85’e varan hibe bazında Konyalı çiftçiye 1,3 milyon metrekarelik alanda 2 milyon lavanta fidanı verdiklerini söyledi.

“2021 yılında ilçede kurduğumuz lavanta damıtma fabrikamızda tescil ettirdiğimiz lavanta sabunu, lavanta kolonyası, lavanta kesesi, lavanta yağı ve lavanta kremi gibi katma değerli ürünleri Lavonya markası altında üretiyoruz. Tıbbi ve aromatik bitkiler üreticilerimizin birlikte hareket edebilmeleri, bireylerin veya küçük işletmelerin pazar güçlerini artırabilmeleri için ürün veya hizmet tedarikini organize ettik, Güneysinder Tarımsal Kalkınma Kooperatifini kurarak organize bir yapı sağladık. Lavanta ekim ve hasat makinelerinin takviyesini de sağladık.Böylece sürdürülebilir ve verimli bir tarım projesini daha hayata geçirdik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu