Haber

Ankara Üniversitesi Rektörü Senegal’de

ANKARA (İGFA) – Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, 3 günlük Gambiya programının ardından Senegal’e hareket etti. Ünüvar, başkent Dakar’da Senegal Yüksek Öğretim Bakanı MoussaBalde ve ülkenin önde gelen yüksek öğretim kurumlarıyla temaslarda bulundu ve olası iş birliği olanaklarını görüştü.

Yüksek Öğretim Bakanı MoussaBalde, Türkiye’nin Dakar Büyükelçisi Parıltı Sağman’ın da hazır bulunduğu görüşmede, Türkiye ile Senegal arasındaki diplomatik ve ticari ilişkilerin iyi gittiğini, bu bağlantıların eğitim alanında da geliştirilebileceğini söyledi. .

Balde, Ankara Üniversitesi ve diğer Türk üniversiteleri ile her türlü işbirliğine açık olduklarını belirterek, “Türkiye ile Senegal arasında pek çok ortak nokta var. Eğitim diplomasisini geliştirmemiz gerekiyor” dedi.

Rektör Ünüvar ise Ankara Üniversitesi’nin sağlık, sosyal bilimler, bilim ve mühendislik alanlarında Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olduğunu vurguladı.

Senegal’deki yüksek öğretim kurumlarıyla temaslarına değinen Ünüvar, devlet adamı yetiştirme konusunda değerli çalışmalar yapan Senegal İdari Bilimler Okulu ve Senegal Bilim ve Teknoloji Ulusal Akademisi başta olmak üzere işbirliği yapacakları konuları belirlediklerini belirterek, şunları kaydetti: bu yönde adımlar atacaklar.

Yapılan görüşmelerde Senegal’in eğitim sistemi hakkında önemli bilgiler edindiğinin altını çizen Ünüvar, “Ülkeler arasında ticari ilişkiler olabilir, bu önemli. Sektörle de ilişkiler olabilir ki bu da önemlidir. Dış politika ile ilgili çok önemli ilişkiler olabilir ama eğitim konusunda işbirliği olmadan eksik olur. Belki de uzun vadede ülkeler arasındaki en değerli ilişki eğitim kurumları arasındaki ilişkidir. Bugün bu yönde bir adım atmak için buradayız.”

Daha sonra MocteurToure’u ziyaret ederek bilim ve teknoloji alanında olası işbirliklerinden bahseden Senegal Ulusal Bilim ve Teknoloji Akademisi Lideri Dr. Rektör Ünüvar, bir sonraki ziyaretinde Yüksek Teknoloji Okulu Müdürü Falilou Mbacké Sambe ile bir araya geldi. . 2022 yılında Ankara Üniversitesi’ne yaptığı ziyarette kendisine hediye edilen Ankara Üniversitesi radyosunu odasının bir köşesinde sergileyen Sambe, iade-i ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Dakar Büyükelçisi Işık Sağman’ı da ziyaret ederek Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu Sağman’a Ankara Üniversitesi rozeti, öğrenim gördüğü dönemlerin transkripti ve diplomasını takdim etti. Ünüvar, Büyükelçi Sağman’a nazik ev sahipliği için teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu