Ekonomi

BIST 30 endeksi güne VİOP’ta düşüşle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Aralık vadeli BIST 30 endeksini baz alan kontrat, güne bir önceki kapanışının hemen altında 8.437,00 puandan başladı.

Aralık vadeli endeks kontratı açılış seansında önceki seans kapanışının yüzde 0,1 altında 8.437,00 seviyesinde işlem gördü.

Dün dalgalı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 0,3 altında 8.437,75 puandan tamamladı. Endeks sözleşmesi akşam seansında 8.433,75 puana ulaştı.

Analistler, Çin ekonomisindeki resesyon endişelerinin güçlenmesiyle küresel borsaların karışık bir seyir izlediğini belirterek, bugün ABD’de açıklanacak verilerin yatırımcıların ilgi odağı haline geldiğini söyledi.

Öte yandan Deutsche Bank’ın Türk tahvillerinin 2024’te en iyi performans gösteren gelişmekte olan tahviller arasında olabileceğini açıklamasının ardından BNP Paribas da, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yaptığı para politikası düzenlemesinin ardından Türk tahvillerinin daha cazip hale geldiğini bildirdi. (TCMB) geçtiğimiz aylarda

Ayrıca düşüş eğilimini sürdüren Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) dün yaklaşık 8 baz puan azalarak 356,5 baz puana geriledi.

Analistler bugün konut satışları ve konut fiyat endeksi, ülkedeki haftalık para ve banka istatistikleri, ABD’deki haftalık işsizlik maaşı uygulamaları, Philadelphia Fed imalat sanayi endeksi, kapasite kullanım oranı ve sanayi üretim verilerinin yanı sıra son dönemdeki haberlere de bakıyor. İsrail-Filistin çatışması. Akışın yatırımcıların odağında olmayı sürdürdüğünü belirterek, teknik olarak endeks sözleşmesinde 8.500 ve 8.600 puanların direnç konumunda, 8.400 ve 8.300 seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu