Yaşam

Türkiye 2022’de neler dinledi: Spotify yılın en çok dinlenenlerini ve kullanıcılar için 2022 Yılın Özeti’ni yayınladı

Bugün Spotify, dünyanın her yerinden milyonlarca kullanıcısına şahsileştirilmiş kullanıcı tecrübesini sunarken, tıpkı vakitte 2022 yılı boyunca en çok dinlenen müzik ve podcast’leri de açıkladı. Türkiye’de bir sefer daha yerli sanatkarlar listelerin doruğunda.

2022 ile birlikte hepimizin görüşleri, hisleri ve aldığı kararların hiç olmadığı kadar süratli değiştiği bir yılı geride bırakıyoruz. Gelin, bu yılı tanımlayacak tek bir sözcük aramaktan vazgeçelim ve onun yerine bu değişim rüzgarının hayatımıza kattığı karmaşık fakat bir o kadar da eşsiz tecrübesi Spotify 2022 Yılın Özeti’yle birlikte kutlayalım!

İşte her yıl heyecanla beklenen ve Spotify 2022 Yılın Özeti kapsamında açıklanan yılın en çok dinlenen müzikleri ve podcast’leri:

Türkiye’de 4 yılın sonunda tepe değişti

2022 yılında Türkiye genelinde en çok dinlenen sanatçı UZI oldu ve 2018 yılından beri birinci kere bu yıl tepenin ismi değişmiş oldu. UZI’yi rap sanatkarları cakal ve Ezhel’in akabinde Lvbel C5 ve Sefo dördüncü ve beşinci olarak takip etti.

KÖFN’den Bi’ Tek Ben Anlarım 2022’nin en çok dinlenen müziği oldu

En çok dinlenen müzikler sıralamasına ise bu yıl bir pop müziği damga vurdu. Bu yıl sıkı bir çıkış yakalayan ve Türkiye’de 2022 yazında da en çok dinlenen müzik olan elektronik pop kümesi KÖFN’den Bi’ Tek Ben Anlarım birinciliğe yerleşti. Türkiye’deki dinleyicilerin bu yıl en çok dinlediği ikinci müzik UZI’den ARASAN DA olurken onu cakal’dan İmdat ve UZI’den PAPARAZZI takip etti. Spotify EQUAL müzik programının 2022’deki Türkiye elçilerinden biri de olan ve yılın en çok dinlenenleri ortasına ismini yazdıran Güneş, Hatalarımdan Biri modülüyle en çok dinlenen 5’inci müzik oldu.

En çok dinlenen bayan sanatçı listesinde tepenin adresi 2017’den beri değişmedi!

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen bayan sanatkarlar listesinde birinciliği son 5 yıldır kimseye kaptırmayan isim Sezen Aksu olurken bu yılın ikincisi, Rap’in yükselen yıldızı Güneş oldu. Sezen Aksu ve Güneş’in akabinde en çok dinlenen bayan sanatkarlar ortasında sırasıyla Zeynep Bastık, Taylor Swift ve Melek Mosso yer aldı. En çok dinlenen 5 bayan sanatçı sıralamasında Türkçe Pop ve Rap’in birlikteliği gözlerden kaçmazken dünyaca ünlü pop yıldızı Taylor Swift’in Türkiye’de de birinci 5’e girmesi dikkat çekti. Son albümüyle tüm dünyada rekorlara imza atan Swift, Türkiye’nin en çok dinlenen sanatçı, albüm ve müzik listelerinde birinci 5’e giren tek yabancı sanatçı oldu. Spotify 2022 Yılın Özeti sonuçları bu manada, Türkiye’de en çok Türkçe müziğin dinlendiğinin de delili olma niteliği taşıyor.

UZI iki albümüyle birden Top 5’te: İşte Türkiye’de en çok dinlenen albümler

Türkiye’deki dinleyicilerin 2022 yılında en çok dinlediği albümler listesine iki albümüyle birden girmekle kalmayıp Top 5 listesinin birinci iki sırasına yerleşen UZI’nin, EL CHAVO albümü listenin doruğunda yerini alırken geçen yılın birincisi Kan ise 2022’nin ikincisi oldu. Listede, Lvbel C5 albümü C5MODE üçüncü; Güneş’in Atlantis albümü dördüncü, cakal’dan Paradoks ise beşinci sırada yer aldı.

Türkiye’de 2022’de en çok dinlenen podcast Ortamlarda Satılacak Bilgi oldu

Türkiye’de 2022 yılında en çok dinlenen podcast yayınlarında kültür, sanat, edebiyat, ideoloji ve daha pek çok başlıkta bilgileriyle dinleyicilere ulaşan Ortamlarda Satılacak Bilgi birinci oldu. Kendine Düzgün Davran ve Merdiven Altı Terapi ise listenin ikinci ve üçüncü sırasına yerleşti. Meksika Açmazı en çok dinlenen dördüncü imal olurken sanat, tasarım ve teknoloji dünyasından öyküleri dinleyicilere ulaştıran Barış Özcan ile 111 Hz listede beşinci sırada yer aldı.

Globalde üç yıl üst üste başkan Bad Bunny

Dünya çapında bu yıl 18,5 milyardan fazla dinlemeye ulaşan Bad Bunny, üç yıl üst üste birinci olan birinci sanatçı oldu. Ekim ayı sonunda yeni albümünü çıkaran ve rekorlara imza atan Taylor Swift ikinci sıraya yerleşirken onu Drake, The Weeknd ve K-Pop kümesi BTS takip etti.

Tüm dünyada en çok dinlenen müziklere geldiğimizde ise zafer, bu yıl 1,6 milyar dinlemeye ulaşan As It Was ile Harry Styles’ın oluyor. İkinci ve üçüncü müzikler ise sırasıyla Glass Animals’tan Heat Waves ve The Kid LAROI, Justin Bieber’dan STAY (with Justin Bieber) oluyor. Dünya çapında en çok dinlenen sanatçı olan Bad Bunny Top 5’e iki müziğiyle birden giriyor ve Me Porto Bonito and Tití Me Preguntó müzikleriyle dördüncü ve beşinci sıraya yerleşiyor.

*Dünya’da ve Türkiye’de 2022’de en çok dinlenenler listelerine metnin sonunda ulaşabilirsiniz

Yeni Yılın Özeti Tecrübeleri

En çok dinlediğiniz sanatçı, müzik tipi, müzik, podcast’ler ve kimi ne kadar müddetle dinlediğiniz üzere bilgilere ek olarak Dinleme Kişilik Tipi, Spotify hayranlarının yıl boyunca 16 farklı Dinleme Kişilik tipinden hangisinin kendi dinleme biçimini tanımladığını öğrenmesi için yeni ve eğlenceli bir yol sunuyor.

İşte 2022 yılı Spotify TOP listeleri:

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen sanatçılar

UZI
cakal
Ezhel
Lvbel C5
Sefo
Sezen Aksu
Batuflex
Motive
Duman
Buyruk Can İğrek

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar

KÖFN – Bi’ Tek Ben Anlarım
UZI – ARASAN DA
cakal – İmdat
UZI – PAPARAZZI
Güneş – Hatalarımdan Biri
Can Koç – Gökyüzünü Tutamam
Madrigal – Seni Sıkıntı Etmeler
Ezhel – Nerdesin
Lvbel C5 – GELMEZSEN GELME
Sefo – Affettim

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen albümler

UZI – EL CHAVO
UZI – Kan
Lvbel C5 – C5MODE
Güneş – Atlantis
cakal – Paradoks
Dolu Kadehi Karşıt Tut – Karanlık
Motive – 22
Rei 6 – Tabana İniyorum
Yüzyüzeyken Konuşuruz – Akustik Travma
No.1 – Kron1k

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen bayan sanatçılar

Sezen Aksu
Güneş
Zeynep Bastık
Taylor Swift
Melek Mosso
Ebru Gündeş
Lana Del Rey
Sertab Erener
Gülşen
Lil Zey

2022’de Türkiye’de en çok dinlenen podcast’ler

Ortamlarda Satılacak Bilgi
Kendine Âlâ Davran
Merdiven Altı Terapi
Meksika Açmazı
Barış Özcan ile 111 Hz
Mitolojik İnciler
Nasıl Olunur
Sesli Kitap Dünyası
Bu Mu Yani?
Fularsız Entellik

2022’de dünya genelinde en çok dinlenen sanatçılar

Bad Bunny
Taylor Swift
Drake
The Weeknd
BTS

2022’de dünya genelinde en çok dinlenen şarkılar

As It Was – Harry Styles
Heat Waves – Glass Animals
STAY (with Justin Bieber) – The Kid LAROI
Me Porto Bonito – Bad Bunny feat. Chencho Corleone
Tití Me Preguntó – Bad Bunny

2022’de dünya genelinde en çok dinlenen albümler

Un Verano Sin Ti, Bad Bunny
Harry’s House, Harry Styles
SOUR, Olivia Rodrigo
=, Ed Sheeran
Planet Her, Doja Cat

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu