Ekonomi

Fed Başkanı Powell aralıkta faiz artış hızını yavaşlatabileceklerini söyledi Açıklaması

ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, enflasyonla çabanın uzun bir müddet daha devam edeceğini belirterek, “Enflasyonu düşürmeye yetecek sıkılaşma düzeyine yaklaşırken faiz artış hızımızı biraz yumuşatmak mantıklı. Faiz artış hızımızı yavaşlatmamızın zamanı aralık toplantısında gelebilir.” dedi.

Powell, niyet kuruluşu Brookings Enstitüsünce düzenlenen Ekonomik Görünüm, Enflasyon ve İş Gücü Piyasası” başlıklı toplantıda konuştu.

Para politikasında aşırı sıkılaştırma yapmak istemediklerini vurgulayan Powell, “Ancak enflasyon konusunda daha yolumuz var. Geçmişteki deneyimler, para siyasetini fazla erken yumuşatmamak gerektiği konusunda bizleri uyarıyor ve biz de enflasyonu hedeflenen düzeye düşürene kadar yolumuza devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Ekonomiye ilişkin bazı verilerin enflasyonun gelecek yıl yavaşlayacağına işaret ettiğini anlatan Powell, “Yine de fiyat istikrarını tekrar sağlamak için uzun bir yolumuz var. Sıkı para siyaseti ve daha yavaş büyümeye karşın, enflasyonun yavaşladığına dair somut bir ilerleme görmedik.” dedi.

Faiz artırım hızını ise yavaşlatabileceklerini belirten Powell, “Enflasyonu düşürmeye yetecek sıkılaşma seviyesine yaklaşırken, faiz artış süratimizi biraz yumuşatmak mantıklı. Faiz artış süratimizi yavaşlatmamızın vakti aralık toplantısında gelebilir.” diye konuştu.

Powell, “Enflasyonu denetim edebilmek için faizi daha ne kadar artırmamız gerekeceği ve para siyasetini ne kadar müddet kısıtlayıcı biçimde tutacağımız, faiz artırım konusundaki yavaşlamaya ait zamanlamadan çok daha değerli.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu