Ekonomi

Tüik: Tüketici Güven Endeksi Kasımda Yüzde 0,6 Oranında Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran; Tüketici İtimat Endeksi, kasımda bir evvelki aya nazaran yüzde 0,6 oranında arttı. Bu artışa karşın tüketici inancında karamsar durum devam ediyor. Ekim ayında 76,2 düzeyinde olan Tüketici İtimat Endeksi, kasım ayında 76,6 oldu.

TÜİK, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yürüttüğü Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarını bugün açıkladı. Buna nazaran; mevsim tesirlerinden arındırılmış Tüketici İtimat Endeksi, kasım ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 0,6 oranında arttı. Ekim ayında 76,2 olan endeks, kasım ayında 76,6 oldu.

Aylık olarak yapılan Tüketici Eğilim Anketi ile tüketicilerin maddi durum ve genel iktisada ait mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek devir beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleri ölçülüyor. Anket sonuçlarından hesaplanan Tüketici İnanç Endeksi, 0-200 aralığında kıymet alabiliyor. Tüketici İtimat Endeksi’nin 100’den büyük olması tüketici itimadında optimist durumu, 100’den küçük olması tüketici itimadında karamsar durumu gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu