Ekonomi

IMF’den ‘faizlerin uzun süre yüksek kalacağı’ öngörüsü

Gopinath, Güney Afrika Merkez Bankası’nın düzenlediği konferansta yaptığı konuşmada, sert küresel finansal koşullar, artan jeoekonomik ayrışma ve iklim değişikliğinin artan maliyetleri nedeniyle gelişmekte olan piyasalar için dış koşulların değiştiğini belirtti.

Bu değişikliklerin ekonomik ortamı değiştirdiğine dikkat çeken Gopinath, bunların dünyayı daha değişken ve bilinmez hale getirdiğini vurguladı.

Küresel finansal koşulların güçlendiğini belirten Gopinath, “Enflasyonu hedefe döndürme mücadelesi devam ederken, küresel faiz oranlarının uzun süre yüksek kalmasını bekliyoruz. Üstelik bir daha asla hedef noktaya dönmeyebileceğini düşünmek için nedenler var.” Faiz oranlarının uzun süre düşük olduğu bir dönem.” değerlendirmesini yaptı.

Bu ortamda gelişmekte olan ülkelere yönelik finansman koşullarının güçlü olmaya devam etmesinin beklendiğini kaydeden Gopinath, makro temellerin güçlendirilmesinin eski veya yeni her türlü zorluğun aşılmasında kritik bir değere sahip olduğunu söyledi.

Gopinath, gelişmekte olan piyasaların zorlu ekonomik ortam karşısında mali tamponlarını yeniden oluşturması, ticaret çeşitlendirmesi ve reformlar yoluyla farklılıklara karşı dayanıklılığı artırması ve mali ve sosyal açıdan sürdürülebilir bir iklim stratejisi uygulaması gerektiğini belirtti.

sincikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu