Haber

Ermaş Madencilik Sarıkamış Şehitlerini Unutmadı

Türkiye’nin en büyük mermer ocaklarına sahip Ermaş Şirketler Kümesi, Kars’ın Sarıkamış ilçesinde şehitlerimiz anısına bir eserin hayata geçirilmesini sağladı. Tarihe tanıklık eden eserin Muğla Beyazı mermerle hazırlandığını belirten Ermaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan, “Ecdadımıza, şehitlerimize ve Sarıkamış’a sahip çıkmak için ne yapsak azdır” dedi.

Osmanlı ordusu, 22 Aralık 1914’te Kafkas Cephesi’nde savaşmak için Sarıkamış yoluna koyuldu. Allahuekber Dağları’ndaki çetin kış kurallarında binlerce vatan evladı, donarak ve göğüs göğse savaşarak şehit düştü. Türkiye’nin en büyük mermer ocaklarına sahip Ermaş Kümesi Sarıkamış’ta şehit düşen Mehmetçiklerimizi unutmadı. Türkiye’nin en büyük mermer ocaklarına sahip Ermaş Kümesi tarafından 2 modül formunda işlenen 35 ton Muğla Beyazı mermer kullanılarak ortaya çıkan bilgilendirme mesneti, şehitlerimizin yürüyüşünün başladığı Kızılçubuk Köyü’ndeki yerine yerleştirildi. Tarihe tanıklık eden yapıtın dört tarafına harekâtla ilgili bilgilendirme yazıları yazıldı.

Mevzu ile ilgili açıklama yapan ERMAŞ Şirketler Kümesi İdare Heyeti Lideri Mustafa Ercan; “Ulusal kahramanlık hikayelerinin geçtiği yerler, şehitlikler, savaş ve zafer meydanları, değerli kararların alındığı yerler, tarihi değiştiren olaylara tanıklık eden yerler çok değerlidir. Ecdadımızın bize bıraktığı bu mirası muhafaza ve geleceğe aktarma ismine bu şuurun, bu ruhun, bu ulusal şuurun yaşaması ismine bu vatan uğruna canlarını veren aziz şehitlerimizin unutulmaması için tarihe tanıklık eden mesnet Ermaş Mermer tarafından hazırlandı. Bu bilgilendirici yapıtın bulunduğu yerin bir vakitler ailemizin yaşamış olduğu Kızılçubuk Köyü olması da beni ayrıyeten çok duygulandırdı. Bizim ülke olarak, millet olarak, devlet olarak kendi ülke sonlarımız içerisinde yaşayan insanlara olduğu kadar bize bu mirası bırakan ecdadımıza da karşı sorumluluklarımız var. Bu topraklara hepimizin borcu var. Ecdadımıza, şehitlerimize ve memleketimiz Sarıkamış’a sahip çıkmak için ne yapsak azdır. Bu esasın yerine konulmasında teknik takviye veren Sarıkamış Platformu Lideri Ümit Kabay’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu