Ekonomi

Altın beş haftanın en düşük seviyesinden kapandı

Altın, yüksek tahvil faizlerinin değerli metal üzerinde baskı oluşturmaya devam etmesiyle Temmuz başından bu yana en düşük seviyesine yakın.

Spot altının onsu 1.912 dolardan işlem görüyor. Öte yandan ons altın üzerinden hesaplanan gram altın ve bankalararası Dolar/TL kuru 1.660 TL seviyesinden alıcı buluyor.

Yatırımcılar, ekonomik belirsizliğin Fed’in faiz oranını değiştirmekle tehdit etmesi ve faiz oranlarını piyasanın beklediğinden çok daha uzun süre yüksek tutması nedeniyle ABD kamu borcunun artan oynaklıkla beslenmeye devam edeceğini tahmin ediyor.

Tahvil getirileri, ABD üretici fiyatlarının Cuma günü beklenenden fazla artmasının ardından Pazartesi günü de yükselmeye devam etti. Bu senaryo, faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmaya yardımcı olabilir.

Bill Gross, şu anda yüzde 4,16 seviyesinde olan 10 yıllık tahvil faizlerinin kapatılması gereken aralıkta olduğunu ve bu oranın yüzde 4,5 civarında olması gerektiğini kaydetti.

ABD’li yetkililer ısrarla enflasyonu düşürmeye çalışırken, bu yılın başından bu yana kârının bir kısmını geri veren değerli metal üzerindeki baskıyı daha da artırıyor.

Bununla birlikte, spekülatif net altın pozisyonlarının beş ayın en düşük seviyesine gerilemesinden sonra, hedge fonlar altına olan ilgilerini yitirdi ve daha fazla fiyat düşüşü tehdidi oluşturdu.

haber-keciborlu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu