Ekonomi

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’den EYT açıklaması

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, kamuoyunda “EYT” olarak bilinen emeklilikte yaşa takılanların durumuyla ilgili, “Bakanlığımız sürdürdüğü görüşmeleri tamamladıktan sonra çalışmaya nihai halini verip TBMM’ye sunacak ve uygulama takvimi, TBMM tarafından belirlenecektir.” bilgisini paylaştı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, EYT konusunda kamuoyunda birtakım aldatıcı haberlerin yer aldığı belirtilerek, şu sözler kullanıldı:

“Bakanlığımız, emeklilikte yaşa takılanlar için yapılacak düzenleme konusunda başta işçi ve işveren örgütleri olmak üzere, odalar ve diğer ilgili sivil kuruluşlarla sürdürdüğü görüşmeleri tamamladıktan sonra çalışmaya nihai halini verip TBMM’ye sunacak ve uygulama takvimi, TBMM tarafından belirlenecektir.”

Bakan Vedat Alım, 9 Kasım’da da Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun (TİSK) Yönetim Kurulu toplantısına katılmıştı.

TİSK’ten yapılan yazılı açıklamaya nazaran toplantı, İdare Şurası Lideri Özgür Burak Akkol başkanlığında İstanbul’da yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’in konuk olduğu toplantıya, TİSK’in ve bağlı sendikaların idare, denetleme ve disiplin şurası üyeleri ile üye sendikaların genel sekreterleri katıldı.

Toplantıda, Emeklilikte Yaşa Takılanların durumu (EYT) ve taban fiyat başta olmak üzere çalışma hayatının aktüel mevzuları ele alındı.

TİSK İdare Konseyi Lideri Akkol, konfederasyonun bu bahislere ait görüş, teklif ve beklentilerini aktarırken, Bakan Alım, çalışma hayatındaki gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu.

  • Emeklilikte yaşa takılanlar: EYT sorunu nedir, kaç kişi yararlanacak, SGS nasıl etkilenecek?

Bakan Nebati: EYT 15 Ocak’ta yürürlüğe girecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyonla gayret kapsamında bu yıl 276,8 milyar liralık vergi gelirinden vazgeçtiklerini belirtti.

Nebati, TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda bakanlığı ile bağlı kuruluşlarının bütçelerine ait yaptığı sunumda, attıkları güçlü adımlarla kamu maliyesini sağlam temeller üzerine inşa ettiklerini söyledi.

Bakan Nebati, EYT düzenlemesiyle ilgili ise şunları söyledi: “Çalışmalar yapılıyor. Önümüzdeki süreçte bütçe görüşmeleri var. TBMM Genel Kurulu’nda hemen sonrasında bir torba gelecek Meclis’e. Bu torbada EYT konusu yer alacak. EYT’nin 15 Ocak’ta yürürlüğe girmesi için hazırlık yapılıyor”

“Emeklilikte yaşa takılanlar: EYT sorunu nedir, kaç kişi yararlanacak, Sosyal Güvenlik Sistemi nasıl etkilenecek?” başlıklı ayrıntılı haberimiz için tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu