Ekonomi

BOJ Temmuz sonuna kadar tahvil alımını azaltmaya hazırlanıyor

Yakın zamanda yapılan bir ankette ekonomistlerin çoğunluğunun belirttiği gibi, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) Temmuz ayı sonuna kadar tahvil alım programını azaltma kararı alması bekleniyor. Ayrıca, bu uzmanların önemli bir kısmı 2024 yılı sonuna kadar faiz oranının en az %0,20’ye yükseltileceğini öngörüyor.

Mart 2024’te negatif faiz oranlarına son veren BOJ, her ay yaklaşık 6 trilyon yen (38,3 milyar dolar) değerinde devlet tahvili satın alıyor. Bu strateji ile tahvil getirilerindeki ani artışların önüne geçilmesi hedefleniyor. Bu önlemlere rağmen BOJ, artan ithalat maliyetleri nedeniyle hane halkını etkileyen yendeki değer kaybını ele alması için artan siyasi baskı altında.

Ekonomistlerin %41’i 16-22 Mayıs tarihleri arasında yapılan bir ankette BOJ’un Haziran ayındaki toplantısında tahvil alımlarını azaltma kararı alacağını öngördü. 22’lik bir kesim ise kararın Temmuz ayında alınacağına inanıyor. JPMorgan Securities’in baş Japonya ekonomisti, politika normalleşmesinin erken aşamalarında azaltmaya başlamanın politika yapıcılar arasındaki fikir birliği ile uyumlu olduğunu ve yen üzerindeki ek aşağı yönlü baskıyı azaltmaya yardımcı olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz hafta BOJ, satın almayı teklif ettiği Japon devlet tahvillerinin hacmini beklenmedik bir şekilde azalttı ve bu da 10 yıllık devlet tahvili getirisinin Çarşamba günü 11 yılın zirvesi olan %1’e ulaşmasına katkıda bulundu. Getirilerdeki bu hareket, piyasanın daha fazla politika sıkılaştırması beklentisini yansıtıyor.

Ankete katılan ekonomistlerin çoğunluğu bir sonraki faiz artışının Haziran ayında gerçekleşmesini beklemiyor, ancak %88’i yıl sonuna kadar en az %0,20’lik bir artış öngörüyor. Bu oran Nisan ayındaki ankette bu görüşü savunan %65’lik orana kıyasla önemli bir artışa işaret ediyor. Ekonomistlerin büyük bir kısmı zammın Temmuz-Eylül çeyreğinde gerçekleşeceğini tahmin ederken, diğerleri Ekim-Aralık döneminde artış bekliyor.

Fukoku Mutual Life Insurance’ın baş ekonomisti, BOJ’un yendeki hızlı değer kaybını önlemek için politika faizini artırma kabiliyetini göstermesinin önemine değindi. Medyan tahmin, şu anda %0,10 olan gecelik çağrı faizinin üst sınır hedefinin 2025 yılının Nisan-Haziran çeyreğinde %0,50’ye yükseltileceğini gösteriyor.

Yen’in geçtiğimiz ay ABD doları karşısında son 34 yılın en düşük seviyesine gerilemesi hükümet müdahalesi spekülasyonlarına yol açtı. Ekonomistlerin büyük bir çoğunluğu hükümetin ve BOJ’un para biriminin daha da zayıflamasını önlemek için harekete geçeceğine inanıyor ve yenin dolar karşısında 160 seviyesine düşmesi halinde müdahale bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu