Ekonomi

ABD yarı iletken şirketleri Vietnam’a 8 milyar dolarlık yatırım planlıyor

Üst düzey bir ABD’li yetkili Cuma günü yaptığı açıklamada, 15 ABD’li yarı iletken şirketinin Vietnam’a toplam 8 milyar dolar yatırım yapmakla ilgilendiğini açıkladı. Yatırım, Güneydoğu Asya ülkesinde yenilenebilir bir enerji çerçevesi oluşturmaya bağlı. Bu bilgi, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Ekonomik Büyüme, Enerji ve Çevreden Sorumlu Müsteşarı Jose Fernandez tarafından Hanoi’de düzenlenen bir basın toplantısında paylaşıldı.

Önerilen yatırım, ABD şirketlerinin Vietnam’ın büyüyen yarı iletken sektörüne yönelik önemli bir taahhüdünü temsil ediyor ve yabancı yatırımı kolaylaştırmada sürdürülebilir enerji politikalarının öneminin altını çiziyor. Vietnam’da yenilenebilir enerji rejiminin geliştirilmesi, ülkenin küresel teknoloji tedarik zincirindeki konumunu güçlendirecek bu yatırımlar için temel bir koşuldur. Yenilenebilir enerji gereksinimlerinin ayrıntıları duyuru sırasında açıklanmadı.

Bu hareket, son yıllarda birçok ülke ve şirketin odak noktası olan yarı iletken endüstrisinin küresel tedarik zincirindeki daha geniş çeşitlilik eğilimi ile aynı doğrultudadır. Yarı iletken endüstrisi, tüketici elektroniğinden otomotiv ve endüstriyel ekipmanlara kadar geniş bir ürün yelpazesi için hayati öneme sahiptir.

Yatırım aynı zamanda Vietnam için önemli bir ekonomik artışı da temsil edecek, potansiyel olarak istihdam yaratacak ve ülke içinde teknolojik gelişmeleri teşvik edecek. Duyuruda, ilgili şirketlerin yatırımlarına veya üstlenecekleri projelere ilişkin bir zaman çizelgesine yer verilmedi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu