Ekonomi

ABD petrol fiyatı tahminini yükseltti

ABD Enerji Bilgi İdaresi’nin (EIA) “Eylül 2023 Kısa Vadeli Enerji Görünümü Raporu”na göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) en büyük üreticisi olan Suudi Arabistan, gönüllü olarak yılda 1 milyon varil üretim kesintisi yapacak. Bu yılın sonuna kadar ham petrol üretiminde bir gün. Uzatma kararının küresel petrol stoklarının azalmasına yol açacağı ve bunun da yıl sonuna kadar petrol fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı yaratacağı öngörülüyor.

Brent ham petrolünün varil fiyatının yılın son çeyreğinde ortalama 93 dolara ulaşacağı öngörülüyor ancak OPEC+ üretim kesintilerinin küresel petrol üretimini talebin altında kalmaya zorlayarak gelecek yıl petrol fiyatlarında yukarı yönlü risk oluşturacağı öngörülüyor.

Bu kapsamda Brent ham petrolünün varil fiyatının bu yıl 84,46 dolar olması bekleniyor. Daha önceki raporda bu rakamın 82,62 dolar olduğu iddia edilmişti.

West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün ortalama varil fiyatının 79,65 dolar olması bekleniyor. Söz konusu rakamın geçen ay 77,79 dolar olacağı tahmin ediliyordu. Gelecek yıl Brent tipi ham petrolün ortalama varil fiyatının 88,22 dolar, WTI tipi ham petrolün ortalama varil fiyatının ise 83,22 dolar olması bekleniyor.

Fiyatların önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde varil başına 90 doların üzerinde kalacağı, yılın geri kalanında ise ortalama 87 dolar civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Raporda, gelecek yıl küresel petrol stoklarında beklenen artışın büyük ölçüde petrol talebindeki düşüş, OPEC dışı ülkelerin petrol üretimindeki artış ve Suudi Arabistan’ın gönüllü üretim kesintilerinin sona ermesinden kaynaklanacağı tahmin ediliyor.

ABD’nin günlük ham petrol üretimi artacak

ABD’de bu yıl ortalama günlük ham petrol üretiminin yaklaşık 12 milyon 780 bin varil olması bekleniyor. Geçen yıl bu rakam yaklaşık 11 milyon 910 bin varil olarak kayıtlara geçmişti. Üretimin 2024 yılında 13 milyon 160 bin varile çıkacağı hesaplanıyor.

Küresel petrol arzının bu yıl geçen yıla göre 1,2 milyon varil artarak günlük 101 milyon 180 bin varile, gelecek yıl ise 102 milyon 880 bin varile ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bu artışın ağırlıklı olarak ABD, Kanada, Brezilya ve Guyana başta olmak üzere OPEC dışı ülkelerden geleceği ve bu ülkelerin üretimlerini bu yıl günde 2 milyon varil, gelecek yıl ise 1,3 milyon varil artıracakları tahmin ediliyor. Böylece OPEC dışı ülkelerin petrol üretiminin bu yıl 67 milyon 850 bin varil, gelecek yıl ise 69 milyon 120 bin varil olacağı tahmin ediliyor.

OPEC ülkelerinde petrol üretiminin bu yıl geçen yıla göre günlük 840 bin varil azalarak 33 milyon 330 bin varile ulaşacağı, gelecek yıl ise günlük 33 milyon 760 bin varile çıkacağı varsayılıyor.

Öte yandan küresel petrol talebinin bu yıl günlük 100 milyon 970 bin varil, gelecek yıl ise günlük 102 milyon 330 bin varil olması bekleniyor.

Tüketim artışındaki en büyük payın Çin başta olmak üzere OECD dışı ülkelerden geleceği tahmin ediliyor. Söz konusu ülkelerin günlük petrol tüketiminin bu yıl 55 milyon 170 bin varil iken gelecek yıl bu rakamın 56 milyon 560 bin varile çıkması bekleniyor.

OECD ülkelerinin günlük petrol tüketiminin bu yıl 45 milyon 800 bin varil olduğu tahmin edilirken, gelecek yıl bu rakamın 45 milyon 770 bin varile düşeceği öngörülüyor.

haber-gunyuzu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu