Haber

AB liderlerinden Türkiye’ye “Yanınızdayız” mesajı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak depremlerde hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi.

Von der Leyen, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile “Türkiye halkına en derin taziyelerini sunmak ve ek destek konusunu görüşmek üzere bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini” söyledi. Von der Leyen, “Avrupa sizinle,” diye ekledi.

Michel ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Erdoğan ile yaptığım telefon görüşmesinde Türkiye halkına başsağlığı, dayanışma ve desteğimi ifade ettim. Güvenimi verdim: Türkiye yalnız değildir.”


AB Yönetim Kurulu Lideri Charles MichelFotoğraf: Olivier Hoslet/Pool/EPA/AP/picture Alliance

AB ve üye ülkelerin kendisini desteklemeye devam edeceğini belirten Michel, Türkiye’ye Suriye’ye insani yardım ulaştırılması konusundaki duruşundan dolayı da teşekkür etti.

Avrupa Komisyonu’ndan von der Leyen-Erdoğan görüşmesinin ardından yapılan yazılı açıklamada, 21 AB üyesi ülke ve eyleme katılan 3 ülke tarafından Türkiye’ye 106’sı arama kurtarma köpeği olmak üzere toplam 1.651 kişi ve 38 grubun gönderildiği belirtildi. AB Sivil Koruma Mekanizması. .

12 AB üye ülkesinin toplamda 50 bin kış çadırı, 100 bin battaniye ve 50 bin ısıtıcı sağladığının belirtildiği açıklamada, “rescEU” kaynaklarını kullanan Avrupa Komitesi’nin Acil Müdahale Uyum Merkezi’ne 500 yardım yapıldı. İsveç’ten konut ve Romanya’dan 2 bin çadır. ve bildirildiğine göre 8.000 yatak gönderdi.

DW/CO,JD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu