Haber

Yunanistan’da hükümete muhalefetten gizli dinleme skandalına gensoru önergesi

Yunanistan’da ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon-İlerleme İttifakı (SYRIZA), ülke gündemini meşgul eden dinleme skandalına ışık tutmak için hükümete gensoru önergesi verdi.

Ana muhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon – İlerici İttifak (SYRIZA), Yunanistan’da üst düzey isimlerin telefonlarının “Predator” adlı casus yazılımla dinlendiği iddialarının ardından harekete geçti. SYRIZA, ülke gündemini meşgul eden dinleme skandalına ışık tutmak için hükümete gensoru önergesi sundu.

SYRIZA’dan yapılan açıklamada, “Ülkemiz demokrasiye kavuştuğu günden bu yana en karanlık dönemden geçiyor. Siyasilerin, kamuoyuna mal olmuş kişilerin, üst düzey hükümet yetkililerinin ve gazetecilerin Başbakanlık EYP tarafından ulusal düzeyde izlendiği artık kanıtlandı. güvenlik nedeniyle aynı kişilerin casus yazılımlarla takip edildiği açıktır.” Belirtiler var” dedi.

“Bireysel olarak başbakanın ve hükümetin toplu olarak sorumluluğu çok büyük, açık, nesnel ve devredilemez.”

Telefon dinleme skandalının ülke kurumlarına ve demokrasiye indirdiği ağır darbenin tarihte eşi benzeri görülmemiş bir darbe olduğu vurgulanan açıklamada, “Başbakan ve hükümetin sorumluluğu çok büyük, net, objektif ve devredilemez. dolandırmaya yönelik şiddetli girişimlerin skandalı, tüm hesap verebilirliğin reddedilmesi, ne pahasına olursa olsun kurumsal saptırmanın sorumlularının ve faillerinin korunması ve kurumsal saptırma skandalıdır.

“Bunca zaman sorumluluğu inkar eden Miçotakis, şimdi kendi eylemlerinin kanıtlarıyla karşı karşıya”

Anayasal görevini yerine getiren ve gerçeği ortaya çıkarmak için soruşturma yürüten devlet görevlilerine gözdağı verilmeye çalışılmasının da skandalın bir başka boyutu olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Ancak uzun süre sorumluluğunu inkar eden Miçotakis, şimdi delillerle karşı karşıya. Anayasal sistem, hukuk devleti ve demokratik devlet devleti İşleyişinin çizdiği sınırları her zaman aştığı aşikardır.Milli güvenliği araçsallaştıranlar için haklar, demokrasi ve millî güvenlik açısından tehlikelidir. başka çıkarların ülke yönetiminde kalması. Keyfi ve bencil yönetim stratejik bir hatadır. Bu nedenlerle Hükümete karşı gensoru önergesi veriyoruz” denildi.

SYRIZA Başkanı Alexis Tsipras’ın imzasıyla sunulan güvensizlik sorusu için hükümet kanadından henüz bir açıklama yapılmadı.

Ne oldu?

Yunanistan’daki dinleme skandalını ortaya çıkaran Documento gazetesi, Yunanistan’ın en önemli isimlerinin hükümet tarafından casus yazılımlarla dinlendiğini iddia etti. Yunanistan İletişim Güvenliği ve Gizlilik Kurumu (ADAE), skandalla ilgili olarak harekete geçti ve ADAE’nin ülkedeki gizli dinleme skandalına ışık tutması için Yolsuzlukla Mücadele Savcısı Eleni Toulupaki’nin imzasıyla özel bir ekibe yetki verdi. ADAE’nin oluşturduğu özel ekipler eşliğinde bir kişinin evine baskın düzenlendi ve ADAE yetkilileri ile polis, başkent Atina’nın Glyfada semtinde yaklaşık 2 saat süren evde detaylı arama yaptı. Baskında casus yazılım programı ticareti yaptığı iddia edilen bir kişi gözaltına alınırken, evde bulunan dijital cihazlar ve belgelere de el konuldu.

Dinlendiği iddia edilen isimler arasında Yunanistan Milli Savunma Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Yunanistan eski Emniyet Müdürü Korgeneral Charalampos Lalousis, Yunanistan eski Emniyet Müdürü Mihalis Karamalakis, Eğitim ve Din İşleri Bakanı Niki Kerameus, Yunanistan CNN’si yer alıyor. ekonomi muhabir Thanasis Koukakis, Panhelenik Sosyalist Hareket Partisi (PASOK) Başkanı Nikos Androulakis, Eski Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, Eski Bakanlar Mihalis Hrisohoidis, Olga Yerovasili, Mevcut Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kalkınma ve Yatırım Bakanı Andonis Yeorgiadis, Eski Sağlık Bakanı Vasilis Kikilias Gazetesi Kathim Genel Yayın Yönetmeni Aleksis Papahelas, Savunma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias, Maliye Bakanı Christos Staikuras, Çalışma Bakanı Kostis Hacidakis, bazı yerel idari birim yöneticileri ve bazı değerli iş adamları. – ATİNA

habercat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu