Haber

Yeni Range Rover ve Yeni Range Rover Sport’a Euro NCAP’ten Beş Yıldız

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği Land Rover’ın lüks SUV sınıfında standartları belirleyen aracı Yeni Range Rover ile ailenin en dinamik üyesi Yeni Range Rover Sport, Euro NCAP testlerindeki en yüksek puan olan beş yıldız aldı.

Zamansız tasarımı, en yenilikçi teknolojileri ve standart sunulan gelişmiş güvenlik sistemleriyle öne çıkan Yeni Range Rover ile dinamik performansı, yeni kuşak donanımları ve Gelişmiş Şoför Yardım Sistemleri (ADAS) ile dikkat çeken Yeni Range Rover Sport, Euro NCAP testlerinden beş yıldız alan en yeni modeller oldu.

Her iki model de yeni ve kompleks MLA-Flex platformu üzerinde yer alıyor. Bu yapı sayesinde hem Yeni Range Rover hem de Yeni Range Rover Sport rafine bir sürüş ile en gelişmiş şoför yardım teknolojilerini bünyesinde barındırıyor. Ayrıyeten Yeni Range Rover bir evvelki jenerasyonuna nazaran yüzde 50, Yeni Range Rover Sport ise bir evvelki jenerasyonuna nazaran yüzde 35 daha rijit bir gövde sunuyor.

Beşinci kuşak Range Rover, Euro NCAP testlerinde çocuk yolcu müdafaasında yüzde 87 ve yayalar içinse yüzde 72 oranında inançlı tespit edildi. Yeni Range Rover Sport ise yetişkin yolcu ve çocuk yolcu müdafaasında yüzde 85 oranında inançlı bulunurken, her iki araç da güvenlik asistanları özelinde yüzde 82 oranlarında inançlı tespit edilerek beş yıldız almaya hak kazandı.

Yeni Range Rover ve Yeni Range Rover Sport’un Öne Çıkan Güvenlik Donanımları

Yeni Range Rover ve Yeni Range Rover Sport en gelişmiş teknolojiyle birlikte yeni kuşak sürüş asistanı özelliklerini kullanıcısına sunuyor. Öbür bir araç ile potansiyel önden çarpışmanın meydana gelme durumunu tespit ederek sürücüyü uyaran Otonom Acil Frenleme Sistemi(AEB), şoförden tepki alamadığı durumlarda muhtemel bir kazanın şiddetini azaltmak ismine devreye giriyor. Sistem böylece ya aracı yavaşlatıyor ya da durduruyor. Öne çıkan bir öteki gelişmiş güvenlik sistemi ise Önleyici Süspansiyon olarak Yeni Range Rover ve Yeni Range Rover Sport modellerinde yer alıyor. Bu yapı, Önden Çarpışma İhtar sistemi bir risk algıladığında süspansiyonu otomatik olarak Dinamik Moda geçiriyor. Böylece aracın, şoförün çarpışma refleksiyle göstereceği en çevik reaksiyonlara azamî tepki göstermesi amaçlanıyor.

Şerit Takip Asistanı sayesinde her iki model de sensörlerin yardımıyla yolun sürüş için ayrılmış kısımlarından gidilip gidilmediğini fark ederek sürücüyü uyarıyor. Türkiye’de satılan modellerde standart olarak sunulan 3D Etraf Görüş Kamera sistemi ise ön konsolda yer alan Pivi Pro ekranına Yeni Range Rover ve Yeni Range Rover Sport’un 3 boyutlu görünümünü yansıtarak, sürücülerin düşük hızlarda güvenilir manevralar yapabilmesine olanak sağlıyor.

Yeni Range Rover ve Yeni Range Rover Sport’un sahip olduğu, Türkiye’ye getirilecek araçlarda standart olarak sunulan öteki dikkat çeken güvenlik donanımı ise “Driver Condition Response”. Bu sistem şoförün görsel ve işitsel ikazlara karşılık vermemesi halinde devreye giriyor, aracı durduruyor ve dörtlü flaşörleri çalıştırarak etrafa ihtar veriyor. Ayrıyeten her iki model ön ve art köşelerinde bulundurdukları radarlar sayesinde sürüş anında yaklaşık 70 metrelik alanı tarayarak, yaklaşan rastgele bir obje olup olmadığını algılıyor. Sistem tehlike arz eden bir obje tespit ettiği anda dörtlü flaşörleri yaktıktan sonra emniyet kemerlerini gerip, koltukları yatırıp, camlar ile panoramik tavanı kapatarak sürücüyü uyarıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu