Haber

Uluslararası Basın İsrail’in Gazze Saldırılarını Takip Edemiyor

Uluslararası basın, İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik artan saldırılarını ancak İsrail’den takip edebiliyor.

İsrail ordusu, gece saatlerinde karadan, havadan ve denizden saldırılarını yoğunlaştırdığı Gazze Şeridi’nde kara operasyonu başlattı.

Uluslararası medya, Gazze Şeridi’nin İsrail içerisinde görülebildiği ve faaliyet göstermesine izin verilen, Gazze’nin kuzey ucundan yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki Sderot’a akın etti.

Gün boyunca dünyanın farklı yerlerinden gazeteciler, İsrail ordusunun abluka altındaki Gazze Şeridi’ne gerçekleştirdiği ağır hava ve kara saldırılarını canlı yayın, son dakika, görüntü ve fotoğraflarla okuyucularına ve izleyicilerine aktardı.

Gazze’ye insani yardım girmek zor, basın giremiyor

İnsani yardımların dahi sınırlı düzeyde ulaştığı Gazze’ye yabancı basının ulaşma imkânı bulunmuyor.

Filistinli gazeteciler, can güvenliğinin yanı sıra internet ve iletişim kesintisi tehdidi altında Gazze’de büyüyen insani kriz, büyük yıkım ve sivil kayıplar hakkında dünyayı bilgilendirmeye çalışıyor.

İsrail ordusu gazetecilerin can güvenliğini garanti etmiyor.

Uluslararası yardım kuruluşları, insani yardımların Gazze’ye güvenli bir şekilde ulaştırılabilmesi ve dağıtılabilmesi için ateşkes çağrısında bulunuyor. Ayrıca savaş zamanında basın özgürlüğünün sağlanması ve medyanın görevini yapabilmesi için Gazze’ye geçişin sağlanması amacıyla imza kampanyaları düzenleniyor.

Gazze’de öldürülen gazetecilerden İsrail’i sorumlu tutan basın kuruluşları İsrail içinde faaliyet gösteriyor. Bu, bunu yapan medya çalışanlarının büyük baskı altında olduğunu gösteriyor.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’de düzenlediği saldırılarda bugüne kadar 24 Filistinli gazeteci hayatını kaybetti.

Uluslararası Gazetecileri Savunma Örgütü’nün verilerine göre, abluka altındaki Gazze Şeridi çevresinde 7 Ekim’de tırmanan İsrail-Filistin çatışmasında 4 İsrailli, 1 Lübnanlı ve 24 Filistinli olmak üzere toplam 29 basın mensubu hayatını kaybetti.

Gazze’de son durum

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit sınır, cep telefonu ve internet bağlantı hizmetleri tamamen kesildi.

İsrail ordusu hava saldırılarını artırdığını, kara operasyonlarını genişleteceğini duyurdu.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusunun hedefi oldu.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir saldırı başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 310’u asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ölenlerin sayısının 3 bin 195’i çocuk, 1863’ü kadın olmak üzere 7 bin 703’e çıktığını, 19 bin 743 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 111 Filistinlinin öldüğü, 1.900’den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda, 46 Hizbullah mensubunun yanı sıra İslami Cihad Hareketi’nden 6 kişi, Hamas’tan 3 kişi ve Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı’ndan 2 kişi bulunuyor. Aralarında bir gazeteci ve 4 sivilin de bulunduğu hayatını kaybetti. hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu