Haber

Türk astronotunu taşıyan uzay aracı istasyona kenetlendi

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’yı taşıyan Dragon kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) başarıyla kenetlendi.

Elon Musk’un SpaceX şirketine ait Dragon kapsülünün UUİ’ye ulaşmasını sağlayan Falcon 9 roketi, 18 Ocak Perşembe günü ABD saatiyle 16.49’da NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başarıyla fırlatıldı.

Axiom Mission 3 (Ax-3) adlı uzay uçuşunda görev alan Gezeravcı ve üç astronotu taşıyan kapsül, yaklaşık 37 saatlik yolculuğun ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı. Ax-3 misyonunda yer alan diğer astronotlar arasında İtalyan Walter Villadei, İsveçli Marcus Wandt ve ABD ve İspanyol vatandaşı López-Alegría yer alıyor.

Dragon ISS’ye kenetlendiğinde her iki uzay aracı da Güney Pasifik’ten yaklaşık 400 kilometre yukarıda bulunuyordu.

UUİ ile saatte yaklaşık 28 bin kilometre hızla Dünya yörüngesinde dönmeye başlayan Dragon’da aralarında Gezeravcı’nın da bulunduğu dört astronotu karşılayan uzay istasyonu ekibinde şu anda 7 kişi bulunuyor. Söz konusu ISS ekibinde NASA’dan iki ABD astronotu, Japonya ve Danimarka’dan birer astronot ve üç Rus kozmonot yer alıyor.


Falcon 9 roketi Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı. Fotoğraf: Paul Hennessy/Anadolu/picture Alliance

iki hafta kalacak

Eski Türk Hava Kuvvetleri ve Türk Hava Yolları (THY) pilotu olan elektronik mühendisi Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 14 gün boyunca 13 farklı bilimsel deney üzerinde çalışacak. Gezeravcı, mikro yerçekimi, uzayda insan sağlığı, Tuz Gölü tesisinin uzayda araştırılması, sıfır yerçekimi ortamında katı-sıvı karışımlarının araştırılması gibi konularda bilimsel projelerde deneyler yapacak.


Ax-3 görevine katılan astronotlar Alper Gezeravcı, López-Alegría, Walter Villadei ve Marcus Wandt’tır. Fotoğraf: Axiom/TT/IMAGO

Falcon 9 roketinin fırlatılmasının ardından Dragon aracından Dünya’ya seslenen Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözleri şöyle oldu: “Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevi için ilk Türk’ün uzaya adım attığı bu anda, bu ana, Büyük Atatürk’ümüzün sözleri: Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa.” Kemal Atatürk’ün dahi sözü şuydu: “İstikbal göklerdedir.”


Uluslararası Uzay İstasyonu günde yaklaşık 16 kez Dünya’nın etrafında döner.Fotoğraf: NASA/UPI Photo/Newscom/picture Alliance

Ax-3 misyonu, Houston merkezli Axiom Space şirketinin düzenlediği üçüncü uzay yolculuğuydu. Yabancı hükümetlerin ve özel girişimcilerin sponsorluğuyla astronotları uzaya çıkaran şirket, müşterilerinden her astronot için en az 55 milyon dolar ücret alıyor. Şirket, bu görevde Spacex’in Dragon uzay aracı, Falcon 9 roketi ve diğer teknik olanaklarından yararlandı. SpaceX ve Axiom Space önceki iki görevde de benzer işbirliklerine sahipti.

DW,rtr/CÖ,EC

DW Türkçe’ye VPN ile sansürsüz olarak nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu