Haber

Tunus’taki Nahda Hareketi’nden Gannuşi ve yardımcısı hakkındaki soruşturmaya ilişkin açıklama

Tunus’ta Nahda Hareketi Sözcüsü İmad el-Hamiri, Cumhurbaşkanı Kays Said’in ülkeyi yönetmekte başarısız olduğunu ve Nahda’ya yönelik soruşturmaların ülkenin sorunlarını çözmediğini belirtti.

Hamiri, Ennahda’nın başkent Tunus’taki genel merkezinde, yaklaşan seçimler, ülkedeki siyasi durum ve Ennahda’ya yönelik suçlamalar hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Said’in 25 Temmuz 2021’den bu yana tüm anayasal kurumları işlevsiz hale getirdiğini kaydeden Hamiri, mevcut yönetimin keyfi uygulamalarının ülkede sosyal ve ekonomik krizlere yol açtığını söyledi.

Said’in ülkeyi yönetemediğini ve sorumluluklarından kaçtığını söyleyen Hamiri, halkın büyük bir kısmının mevcut yönetimi desteklemediğini ve 17 Aralık’ta yapılacak seçimlere ilgi göstermediğini, muhalefet partilerinin seçimleri boykot edeceğini söyledi. .

Hamiri, Ennahda lideri Raşid el-Gannuşi ile yardımcısı ve eski Başbakan Ali el-Ureyd hakkındaki soruşturmaların 25 Temmuz “darbesine” karşı çıkanları susturmak için açıldığını savunarak, “Ennahda’yı bir güvenlik belgesine dönüştürmeye çalışmak işe yaramaz. Tunus’un sorunlarını çöz.” söz konusu.

Gannuşi ve Ureyd’in sorgu süreci

Nahda Hareketi, 18 Eylül’de yaptığı açıklamada, Gannuşi ile yardımcısı ve eski Başbakan Ali el-Ureyd’in Terörle Mücadele Şubesi’ne ifade vermek üzere çağrıldığını duyurdu.

19 Eylül sabahı Terörle Mücadele Şubesi’nde başlayan ve geç saatlere kadar devam eden sorgusunun ardından Ureyd, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Gannuşi’nin ise tutuksuz yargılanmasına karar verildi.

Ennahda lideri Rashid el-Gannouchi ve Ureyd’in savunma ekibi Samir Dilo daha sonra, soruşturma hakiminin Ureyd’in Gannouchi’den sonra tutuksuz yargılanması gerektiğine karar verdiğini belirtti.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz 2021’de Meclisin çalışmalarını askıya alarak milletvekili dokunulmazlığını kaldırmış, 22 Eylül 2021’de ise yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütmeyi tamamen kendisine bağlamıştı.

Said, 13 Aralık 2021’de açıkladığı “siyasi krizden çıkış yol haritası” ile 25 Temmuz 2022’de anayasa değişikliği referandumu, 17 Aralık 2022’de ise erken genel seçime gidileceğini ve Meclis’in kurulacağını bildirdi. o saate kadar kapalı kalsın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu