Haber

Tahıl koridorunda ‘rüşvet’ krizi: İstanbul’da iki günlük aranın ardından denetimler yeniden başladı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova,tahıl anlaşması kapsamındaki gemi kontrollerinde Ukraynakaynaklanan zorluklar nedeniyle ara verildiğini açıkladı.

İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi’ndeTahıl anlaşması kapsamındaki gemilerin kontrol edilmesindeki zorluklara değinerek, zaharovaUkrayna tarafının gemi kontrol prosedürlerini açıkça ihlal etmekten ve ticari çıkar uğruna gemi sahiplerinden rüşvet talep etmekten çekinmediğini vurguladı.

Düzeni yeniden sağlamanın tek yolunun bu olduğuna dikkat çeken Rus uzmanlar, gemileri tescil ettirmeye başladı. zaharova, işlemin onaylanan kurallara tam uyum içinde yürütüldüğünün altını çizdi.

zaharovaRusya’nın ihtiyaç sahibi ülkelere giden ve bir ayı aşkın süredir sırada bekleyen gemilerin listeye alınması önerisinin Ukrayna tarafından düşmanlıkla karşılandığını anlatan Prof. “Sonuç olarak Ukraynalılar, tekliflerimizi reddederek önce kayıt sürecini bloke ettiler ve ardından giden gemiler de dahil olmak üzere gemilerdeki tüm denetimleri durdurdular”ekledi.

Sputnik’ekonuşuyorum İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi’ndeki bir BM yetkilisi,17 ve 18 Nisan tarihlerinde kesinti olduğunu doğruladı. Yetkili, “Teftişler, Rusya Federasyonu ve Ukrayna delegasyonlarının tahıl girişimine katılacak yeni gemiler üzerinde anlaşmaya vardığı BM ve Türkiye görüşmelerinin ardından dün (19 Nisan Çarşamba) yeniden başladı. Denetimler bugün de devam ediyor.”açıklama yaptı.

geçen hafta da 11 Nisan’daAnlaşmazlıklar nedeniyle denetimler askıya alındı, 12 Nisan’daSorun çözüldü ve devam edildi.

Ukraynalı bakan Türkiye’ye geldi

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr KubrakovSalı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar. Onun daveti üzerine Türkiye’ye geldi. Toplantıdan sonra “Bugüne kadar 903 gemi ile 28,3 milyon ton tahılın ihtiyaç sahibi ülkelere güvenli bir şekilde ulaştırılmasını sağlayan girişimin sorunsuz ve kesintisiz devam etmesi için atılacak adımlar masaya yatırıldı”açıklama yapıldı.

tahıl koridoru anlaşması

Küresel gıda krizinin analizi için Türkiye koordinasyonunda yürütülen tahıl sevkiyat anlaşması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Ukrayna, Rusya, Türkiye ve BM arasında 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalandı. .

Sözleşme ilk olarak Kasım 2022’de 4 ay uzatıldı ve son olarak 14 Mart’ta varılan sözleşme ile 18 Mayıs 2023’e kadar 60 gün daha uzatıldı.

Rusya lideri Putin, 19 Mart’tan itibaren uzatılan tahıl anlaşmasını 60 günlük sürenin dolmasının ardından uzatma konusunda anlaşma olmaması halinde Afrika ülkelerine ücretsiz tahıl gönderme sözü verdi.

Putin, Ukrayna’dan ihraç edilen tahıl ürünlerinin yüzde 45’inin Avrupa ülkelerine, yüzde 3’ünün ise Afrika ülkelerine sevk edildiğini de vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu