Haber

STK’ların deprem bölgesinde yardım seferberliği sürüyor

Sivil toplum kuruluşları (STK), 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremin etkilediği bölgede yaraların sarılması için insani yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Mehir Vakfı, 6 Şubat’tan bu yana depremzedeler için AFAD’a 25 bin lira, Türkiye Kızılay Derneği’ne 452 bin 755 lira, Türkiye Diyanet Vakfı Konya Şubesi’ne 267 bin 260 lira nakdi yardımda bulundu.

Vakıf, Konya’ya yerleşen ve konteynerlerde yaşayan depremzedelere başta beyaz eşya, mobilya, ev dokuma, giyim ve züccaciye olmak üzere 807 bin 293 lira bedelle bire bir yardımda bulundu.

Kahramanmaraşlı depremzede çiftin nikahı da Konya İl Müftülüğü ve Mehir Vakfı tarafından düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği’nin çalışmaları

Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği ise deprem günü internet sitesinde yayınladığı bildiriyle birliğe üye tüm dernekleri davet etti.

Birliğe bağlı Yörük Türkmen derneklerinden hazır yemek, battaniye, ekmek, su, çadır, kışlık giysi, bebek bezi, kadın hijyen seti, yağmurluk, powerbank, çadır içi soba ve cep ısıtıcı gibi yardımların toplanarak ilgililere ulaştırılması talep edildi. AFAD merkezleri.

Deprem bölgelerinin AFAD iletişim bilgileri ve AFAD bağış adresleri yayınlanarak AFAD hesaplarına nakit bağış yapılması istendi.

Bursa’daki sendika merkezinde kriz ve uyum masası kuruldu. Sendika yönetiminden bazı kişiler deprem bölgesine atanarak, iletişim numaraları ve sorumluluk alanları sosyal medya hesapları ve WhatsApp kümelerinde duyuruldu.

Sendika yöneticileri kan bağışında bulundu ve üyeler kan bağışına davet edildi.

Aşağıdaki ilanlarda jeneratör, spiral metal kesme makinası, uzatma kablosu, hilti, tahkimat hidrolik grubu, baret, projektör, teleskopik jeneratör, iş güvenlik botu, far, ağaç kesme makinası, maske, eldiven, akü, powerbank, mazot, akaryakıt, yemek. Yağmurluk, uyku tulumu, kamp yatağı, çadır, hasır, branda, iş gözlüğü, kulaklık, sedyeden oluşan ihtiyaç listesi yayımlanarak sahaya gönderilmesi için düzenleme yapıldı.

3. haftadan itibaren gıda ve hijyen paketi kampanyası düzenlendi. Özellikle Kırıkhan bölgesindeki depremden etkilenen Yörük ailelerinin ihtiyaçlarının bir yıl süreyle karşılanmasına karar verildi.

Adana, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Kayseri girişlerinde birliğe üye dernekler tarafından sıcak yemek dağıtımı yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu