Ekonomi

Siirtli Kadınlar Zivzik Oyuncaklarıyla Ev Ekonomisine Katkı Sağlıyor

Siirt’te Aile Destek Merkezi’nde (ADEM) kursiyer kadınlar, Zivzik narından esinlenerek ürettikleri peluş oyuncakları “Zivzik Oyuncak” adı altında satarak ev ekonomisine katkıda bulunuyor.

Çorum’da eğitim gören usta eğitmen Leyla Aydın, ADEM bünyesinde Şirvan ilçesinin meşhur Zivzik narından esinlenerek “Zivzik Oyuncak” adı altında kadın kursiyerlerle peluş oyuncaklar üretiyor. İki usta ve 30 kursiyerin ürettiği oyuncakların satışından da maddi fayda sağlanıyor.

Usta eğitmen Leyla Aydın, Çorum’da eğitim aldıktan sonra işlerini büyüttüklerini, kooperatif kurduklarını ve satış yaptıklarını söyledi. Aydın, ilk olarak makineyle yola çıktıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Daha sonra valimiz geldi ve oyuncakları çok iyi diktiğimizi gördü. Oyuncakları çok iyi diktiğimizi görünce bize 10 adet makine aldı. Onlarla nakış işliyoruz, oyuncaklarımızı dikiyoruz. Makine olunca, öğrenciler fazla talep etmedi. Ama artık öğrenci sayımız arttı. 2 öğretmen ve 30 öğrenciyle devam ediyoruz. Çorum’da eğitimimizi aldıktan sonra öğrencilerimize gösterdik. Daha sonra kooperatif kurduk. Kooperatifimizde kendimiz oyuncaklar yapıyoruz. Zivzik Oyuncak olarak yola çıktık. Şirvan’ın Zivzik narı meşhur olduğu için oradan yola çıktık. Siirtli kadınlarla birlikte Babil Kadın Kooperatifi’ni kurduk. Sipariş alıp satış yapıyoruz.”

Hem boş zamanlarını değerlendirdiğini hem de aile ekonomisine destek verdiğini belirten stajyer Bahar Çelik, “Ev hanımları olarak evde çok sıkılırdık. Bizim için keyifli oluyor. Oyuncaklarımızı yapıyoruz, oyuncak dikiyoruz. Çocuklarımıza yardım ediyoruz. Arkadaşlar. Aileye ve evimize destek oluyoruz. Burayı evimiz yaptık.” kullanılmış.

İlk kez Siirtli hanımların yaptığı oyuncakların satışını yapan esnaf Adnan Yardım, hanımların yaptığı birbirinden güzel eserleri de satın aldığını ve bunları satmaktan gurur duyduğunu kaydetti. -SİİRT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu