Ekonomi

Shah Capital Novavax yönetim kuruluna itirazını durdurdu

Novavax Inc. (NASDAQ:NVAX) şirketinin yaklaşık %7,8’ine sahip olan bir hedge fonu olan Shah Capital, Novavax’ın üç yönetim kurulu üyesinin yeniden seçilmesine karşı yürüttüğü kampanyayı sonlandırma kararı aldı. Bu karar, Novavax’ın Sanofi (NASDAQ:SNY) ile 10 Mayıs’ta tamamlanan lisans anlaşmasının ardından geldi.

Anlaşmanın bir parçası olarak Sanofi, Novavax’ın %4,9 hissesini satın alacak ve önemli bir değerleme üzerinden 70 milyon dolar yatırım yapacak. Anlaşma aynı zamanda Novavax’a 500 milyon dolarlık bir ön nakit ödeme yapılmasını ve belirli kilometre taşlarının ve telif ücretlerinin elde edilmesine bağlı olarak ek ödemeler yapılmasını da içeriyor.

Sanofi ile yapılan lisans anlaşması Novavax’a çok ihtiyaç duyulan bir destek sağladı, zira şirket protein bazlı COVID-19 aşısını piyasaya hızlı bir şekilde sunmakta zorluklarla karşılaşmıştı. Anlaşmanın ardından, Novavax’ın faaliyetlerini sürdürme kabiliyeti konusunda şüphe uyandıran geçen yıl Şubat ayındaki bir önceki uyarı bildirimi kaldırıldı.

Shah Capital daha önce Novavax’taki bazı yönetici tazminat tekliflerine karşı olduğunu ifade etmişti. Fon, yönetim kurulu üyelerine karşı yürüttüğü kampanyayı geri çekmesine rağmen, Novavax’ın yönetim kurulunda bir hissedar temsilcisinin bulunmasından fayda sağlayacağını savunuyor. Fon, Novavax’ın ilerleyişini yakından takip edeceğini ve şirket içinde daha fazla değer yaratılabileceğine inandığını ifade etti.

Novavax konuyla ilgili yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Piyasada, Novavax hisseleri piyasa öncesi işlemlerde %1,1 artışla 13,15 $’a yükseldi. Hisse senedi yıl başından bu yana neredeyse üç kat değer kazandı. Londra Borsası Grubu’nun verilerine göre, 30 Nisan itibariyle Novavax’taki açık pozisyon halka açık hisselerin %32’sini temsil ediyordu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu