Yaşam

Özyeğin Üniversitesi’nde Uluslararası Girişimcilerle Global Girişimcilik Haftası Kutlandı

Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi tarafından Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (EIT) takviyesiyle gerçekleştirilen HEIght Projesi kapsamında Küresel Girişimcilik Haftası, özel bir aktiflik serisi ile kutlandı. Teşebbüslerin gelişimini ve memleketler arası öğrencilerin Türkiye ekosisteminde etkin varlığını desteklemek üzere gerçekleştirilen HEIght Projesi çerçevesinde düzenlenen etkinliklerde, VavaCars CEO’su ve Kurucu Ortağı Lawrence Merritt ve Twin Science Robotics Kurucu Üyesi Okan Dursun konuşmacı olarak yer aldı.

Türkiye’nin yenilikçi üniversitesi Özyeğin Üniversitesi, memleketler arası öğrencilerin girişimcilik farkındalıklarını ve kabiliyetlerini geliştirmeleri için tasarladığı Yüksek Öğretimde İnovasyon Büyümesi ve Eğitimi Projesi (HEIght) kapsamında Küresel Girişimcilik Haftası aktifliklerine imza attı. Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi ve İşletme Fakültesi’nin yer aldığı milletlerarası proje kapsamında birebir vakitte mevcut teşebbüslerin büyümelerini destekleyecek programlar ve üniversite çalışanlarının girişimcilik kapasitelerini geliştirecek eğitimler yürütülüyor.

Bu kapsamda 15-21 Kasım tarihlerinden gerçekleştirilen Küresel Girişimcilik Haftası etkinliklerinde, ‘uluslararası girişimci olma’ ve ‘uluslararası pazarlarda faaliyet gösterme’ temaları işlendi. Özyeğin Üniversitesi yerleşkesinde düzenlenen oturumlarda start-up ekosisteminin dikkat çeken şirketlerinden VavaCars’ın CEO’su ve Kurucu Ortağı Lawrence Merritt ve Özyeğin Üniversitesi mezunlarından olan ve tüm dünyadan, binlerce müracaat ortasından seçilen 17 genç başkandan biri olarak, bu yıl Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Maksatları (SKA) Genç Önderleri ortasında Türkiye’den yer alan tek genç başkan olan Twin Science Robotics’in Kurucu Üyesi Okan Dursun yer aldı.

Uzun yıllar İngiltere’de teknoloji şirketlerinde ve teşebbüslerde üst seviye roller üstlenen Lawrence Merritt, memleketler arası bir teşebbüsçü olarak deneyimleri ve Türkiye pazarını seçme sebeplerine yönelik samimi paylaşımlarda bulundu. Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini pahalandıran Lawrence Merritt; “Bir teşebbüsçü olarak Türkiye’yi seçmemde ferdî merak ve gelişimim kadar ülkenin sahip olduğu bedeller de tesirli oldu. Daha evvel tecrübe kazandığım Avrupa’dan farklı olarak Türkiye, çok dinamik ve enerjik bir pazar. Bunda genç nüfusu ve teknolojiye yatkınlığı değerli bir rol oynuyor. AB’nin demografik sorunları Türkiye’de yok ve herkes teknolojiyi kucaklamaya hazır. Türkiye, değişime açık olması ve teknolojiyi kullanma alışkanlıkları manasında dünyanın başkan ülkeleri ortasında yer alıyor. Öte yandan ikinci el araç pazarı ağır olarak ‘offline’ bir pazar ve bu, son 50 yılda değişmedi. Münasebetiyle 90’lı yıllardaki Amazon üzere VavaCars’ın Türkiye’de bir yatırım aracı olarak görülen araç satın alma pazarına yenilikler ve birinciler sunabileceğini biliyoruz. Bu doğrultuda pandemi sonrası yüksek faiz ve yüksek enflasyon ortamında teşebbüsümüzü güçlü bir stratejiyle yönetmeye odaklanıyoruz. Tüm dünyada da bugün teşebbüslerin en temel meselesinin bu ekonomik dalgalanmaları yönetmek ve nakit akışını dengelemek olduğunu biliyoruz. Her vakit olduğu üzere insanlara bedel sunan bir misyon ile hareket eden, uyumlu bir takım yaratabilmiş ve dijitalleşmeden pazarlamaya tüm temel işlevleri yönetebilecek yetkinlikte kuruculara sahip teşebbüsler bu kuralları yöneterek muvaffakiyete ulaşacaktır” halinde konuştu. Ayrıyeten Lawrence Merritt, teşebbüsçü adaylarının başarısızlıktan korkmamalarını ve başarısızlığı bir öğrenme fırsatı olarak görmelerini vurgularken başarısızlıklardan nasıl faydalandığını da paylaştı.

Üniversite tahsiline devam ederken istekli olarak yer aldığı sivil toplum çalışmalarında tanıştığı takım arkadaşları ile tesir odaklı bir teşebbüse imza atan Okan Dursun, teşebbüslerini Türkiye’de kurduktan sonra yurtdışına açılma sürecini ve bu süreçte edindiği deneyimlerini aktardı.

Okan Dursun; “Özyeğin Üniversitesi, yalnızca Türkiye’de değil, memleketler arası çapta da girişimcilik alanında birincileri hayata geçiren bir kurum. Ben de üniversite seçiminde ‘Hayatınızın Girişimi’ mottosuyla Özyeğin Üniversitesi’ni seçtim ve akabinde hem burada aldığım yenilikçi eğitim hem de gönüllülük çalışmalarım doğrultusunda girişimcilik çalışmalarımın temellerini attım. Akabinde teknoloji alanında öğrencilere eğitim sunmak üzere Twin Science Robotics ile evvel Türkiye’de akabinde da yurt dışında farklı ülkelerde gençlere dayanak sunan bir teşebbüsün kurucuları ortasında yer aldım. Bugün ise Birleşmiş Milletler tarafından Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Genç Önderleri ortasında gösterilen bir teşebbüsçü olarak mesleğime devam ediyorum. Teşebbüsçü adaylarına tavsiyem ise gönüllülük çalışmalarına ve staj imkanlarına değer vermeleri. Zira erken yıllarda bu platformlarda elde edilen tecrübe hem toplumsal farkındalığı artırmaya hem de tecrübe kazanmaya imkan sunuyor. Teşebbüs fikirlerini hayata geçirirken ise en kıymetli iki mevzu kusur yapmaktan çekinmemek ve ne olursa olsun birbirini destekleyen yol arkadaşlıkları yani kurucu ortaklar edinmek. Öte yandan özel kesimde kurumsal iş tecrübesinin de değerli olduğuna inanıyorum. Güzel işleyen, binlerce kişinin ortak bir maksatla çalıştığı ve çok çeşitli proje ve eserlerin geliştirildiği bir ortamda kazanılan tecrübenin kıymetli olduğuna inanıyorum” dedi.

Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi ve Teşebbüs Fabrikası tarafından yürütülen HEIght Projesi, Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (EIT) tarafından 2021 yılında birinci defa açılan Yükseköğretim Kurumları için İnovasyon Kapasitesi Geliştirme Programı (EIT HEI Initiative) kapsamında destekleniyor. Proje kapsamında 2022 yılında İstanbul’daki üniversitelerde tahsil gören 25 farklı ülkeden 100’ün üzerinde memleketler arası üniversite öğrencisi sunulan eğitim programından faydalandı. Ekosistemdeki çeşitliliğe katkı sunması ve ekosisteme yeni yeteneklerin iştirakini teşvik etmesi hedeflenen proje kapsamında, Özyeğin Üniversitesi, yenilikçi eğitimlerle gelişimi destekleyen ve güçlü bir network oluşturan çalışmalarına devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu