Teknoloji

Korkulan yarışma iptal oldu: Çocuklardan ne istedikleri anlaşılmaz…

Yeni Zelanda’da 14 yaşın altındaki çocuklardan vahşi kedileri öldürmelerini isteyen bir av yarışı, Yeni Zelanda Hayvanlara Zulüm Önleme Derneği (SPCA) tarafından sert eleştirilerle karşılandı.

New Zealand Herald, yerel bir okul için para toplamayı amaçladıklarını bildirdi. Kuzey Canterbury Av YarışmasıHaziran sonuna kadar en vahşi kedileri öldüren çocuğa 250 dolar teklif ediyordu.

Yabani kedi tanımı (İngilizce’de Feral), insanlarla etkileşime girmeyen, agresif halleri olan ve mikroçipli olmayan kedileri tanımlamak için sıklıkla kullanılan bir tanımdır.

Herald tarafından görülen bir açıklamada SPCA, “ Organizatörler, evcil kedileri tespit etmek için kedilerin mikroçip olup olmadığına dair taranacağını, ancak bunun ancak hayvan vurulup öldürüldükten sonra yapılacağını belirtti.Evcil kedi, sokak kedisi ve yabani kedi arasındaki farkı anlamanın imkansız olduğunu ve insanların evcil hayvanlarını riske attığını Facebook’tan eklemişler: Ayrıca çocukların bu tür olaylarda sıklıkla havalı tüfek kullanmaları ağrı ve sıkıntı olasılığını artırıp uzun süreli ölümle sonuçlanabilmektedir. Burada Christchurch’te, SPCA Baş Müfettişimiz, kedilerin ani olmayan ölümcül şekilde vurulma olaylarının nadir olmadığını, dün 17 Nisan’da bir tane daha olduğunu söylüyor.

Yarışmanın organizatörleri, Tepkilere dayanamadılar ve yarışmanın iptal edildiğini duyurdular..

Facebook’tan yapılan açıklamada, ” Sponsorlarımız ve okul güvenliği ana önceliğimizdir, bu nedenle daha fazla etkiden kaçınmak için bu yıl bu kategorinin kaldırılmasına karar verildi. Yerli kuşları ve diğer savunmasız türleri korumayla ilgili bir etkinliğe katılmaktan heyecan duyanlardan hayal kırıklığına uğradık ve özür dileriz. Açıklığa kavuşturmak gerekirse, tüm avlanma kategorileri için avcılarımızın 1983 ateşli silahlar maddesine ve sonraki değişikliklerin yanı sıra 1999 hayvan refahı maddesine uyması gerekmektedir.” yazdılar.

Yarışma “Sincap ordusunu yok et”

Benzer yarışlar geçmişte de yapılırdı, insanlar çocukların etrafta koşup canlı hayvanlara ateş etmesine bugün olduğundan daha istekliydi. Dikkate değer bir olay California’daki çocuklarla dışarı çıkıyor ” sincap ordusunu yok et” ve öldürdüklerine delil olarak kuyruklarını okullarına getirmelerinin istendiği bir olay olmuş, bu da müthiş bir kokuya neden olmuştur.

Bu yarışmada, yaklaşık 100.000 sincap bir hafta içinde kuyruklarını (ve muhtemelen hayatlarını) kaybetti.

haber-sarayonu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
Başa dön tuşu