Haber

İsveç Radyosu Kürtçe yayını durdurdu

İsveç Radyosunun Kürtçe bölümü 1 Nisan 2024 tarihinden itibaren yayına son verecek. Karar, İsveç Radyosunun yeniden yapılanma politikası kapsamında “masrafların kısıtlanması” gerekçesiyle alındı.

Rudaw’ın haberine göre İsveç Radyosu Kürtçe Bölümü yöneticilerinden Lorin İbrahim Berzenci, “Böyle bir kararı duymak, yıllardır burada çalışan bizler için büyük bir şok ve üzüntü kaynağıydı. Kararı üzüntüyle dinleyicilerimize iletiyoruz; işler bizim kontrolümüz dışındadır. “Son yayınımızı 31 Mart 2024’te yapacağız” dedi.

Berzenci, “Kürtçe bölümünün kapatılması Kürt gazeteciliği ve İsveç Radyosu için büyük bir kayıptır. “Uzun yıllardır ülkedeki Kürt diasporasıyla ilgili hem Kürtçe hem de İsveççe önemli haber ve dosyalar hazırladık” dedi.

İsveç Radyosu da masraflardan 225 milyon kron tasarruf edeceğini ve diğer bazı bölüm ve programlara son vereceğini duyurdu. Kürtçenin yanı sıra Rusça ve Tigrince dilinde de yayının durdurulmasına karar verildi. İsveç Radyosunun 2.300 çalışanı bulunmaktadır. Yaklaşık 70 kişiye kendi isteğiyle işten ayrılacağı, 100 kişinin ise işten çıkarılacağı bilgisinin verildiği belirtildi.

İsveç Radyosu Kürtçe bölümü ilk programını 6 Ocak 2001’de yayınladı.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu