Ekonomi

İstanbul Havalimanı’nda eş zamanlı 3’lü pist operasyonu başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Eş zamanlı bağımsız üçlü paralel pist operasyonlarının hayata geçirilmesiyle İstanbul Havalimanı’na 3 uçağın aynı anda bağımsız üçlü iniş ve kalkış yapabilme imkanı sağlanacak.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Havalimanı’nda mevcut kaynakların en etkin şekilde kullanılması amacıyla çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Bakan Uraloğlu, Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı’nın (Eurocontrol) raporuna göre, İstanbul Havalimanı’nın 29 Ocak-4 Şubat 2024 döneminde günde ortalama 1309 uçuşla Avrupa’nın en yoğun havalimanı olduğunu belirtti. , “İstanbul Havalimanı gözbebeğimiz. Konumunu, haklarını daha da güçlendirmemiz gerekiyor. İstanbul Havalimanı’nda mevcut kaynakların en etkin şekilde kullanılması için eş zamanlı bağımsız üçlü uygulamaya yönelik çalışmalar başlatıldı” dedi. Projenin hayata geçmesiyle birlikte İstanbul Havalimanı’nda 3 uçak bağımsız olarak aynı anda kalkış ve iniş yapabilecek. “Önümüzdeki ay bu konuyla ilgili eğitimlere başlayacağız. Bu yıl içerisinde denemelere başlayacağımızı düşünüyorum. Bu sistem sadece ABD’de var, Avrupa’da yok. Türkiye’de açtığımızda Avrupa’da bir ilk olacak” dedi.

Uraloğlu, uygulamanın kullanılmasıyla İstanbul Havalimanı’nda hava trafik akışının güvenli ve hızlı bir şekilde sağlanacağını söyledi. Uygulamanın emniyet analiz çalışmasının Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile Eurocontrol Ajansı ile birlikte başlatıldığını belirten Uraloğlu, “Fransa’daki Eurocontrol ünitesinde yürütülen çalışmaların bu yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Türkiye, Dünyada uygulamanın yapıldığı sayılı ülkelerden biri olacağız.”

Uraloğlu, uygulamanın hayata geçmesiyle birlikte bağımsız üçlü (kalkış ve iniş) paralel pistlerin aynı anda kullanılmasının mümkün olacağını belirtti.

‘ÇEŞİTLİLİĞİ ARTIRMAK İSTİYORUZ’

İstanbul Havalimanı’nın kullanımı ve gelen talepler hakkında bilgi veren Uraloğlu, “Şu anda İstanbul Havalimanı’nda Türk Hava Yolları’nın (THY) yüzde 80’e yakın nüfuzu var. Havalimanındaki çeşitliliği artırmak istiyoruz. Yabancı havayolu şirketlerinden talep var. “Diğer havayollarının da ilgisini çekmek istiyoruz. THY’nin mevcut konumuna zarar vermeyecek şekilde süreci yönetmek istiyoruz. THY önemli bir markamızdır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu