Haber

İsrail’den skandal hamle: Kubbet-üs-Sahra’ya photoshop yaptılar

Kubbet-üs-Sahra, İsrail İçişleri Bakanlığı’nın ofisindeki Ağlama Duvarı fotoğrafından photoshoplanmıştır. Kubbet-üs-Sahra’yı gösteren fotoğraf, İçişleri Bakanlığı’nın Kudüs’teki Bölgesel Temyiz Komisyonu Ofisi’ne de asıldı.

Bu sinsi hareket, İslam dünyasında büyük tepkiye neden oldu. Öte yandan kutsal yapı, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman döneminde onarılmıştır. Filistin topraklarında soykırım gerçekleştiren, binlerce saf Müslümanı katleden Siyonist İsrail yönetimi, kutsal topraklardaki sinsi eylemlerine bir yenisini daha ekledi.

PHOTOSHOP İLE KUBBE TABAN SİLİNMİŞTİR

Üç büyük dinin kutsal kabul ettiği Kudüs’ü işgal ederek dünyanın başkenti yapan İsrail, Mescid-i Aksa’nın içinde yer alan Kubbet-üs-Sahra’nın fotoğraflarına skandal bir sansür uyguladı. Müslümanların kıblesi.

Kubbet-üs-Sahra, İsrail İçişleri Bakanlığı’nın ofisindeki Ağlama Duvarı fotoğrafından photoshoplanmıştır. Kubbet-üs Sahra’nın kaldırıldığı Ağlama Duvarı tablosu, İçişleri Bakanlığı’nın Kudüs’teki Bölgesel Temyiz Komisyonu Ofisi’ne asıldı. Bu sinsi hareket, İslam dünyasında büyük tepkiye neden oldu.

KUBBE-US SAHRA CAMİİ TARİHİ

Kubbet-üs Sahra Camii, mimarisi ile şehrin simge yapılarının ortasında yer almaktadır. İslam mimarisinin ilk kubbeli yapısı olarak bilinen cami, Emevi halifesi Abdülmelik Bin Mervan tarafından 689-691 yılının ortalarında yaptırılmıştır. Kutsal yapı, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman döneminde onarılmıştır.

KUBBE TABAN ALAN DEĞERİ NEDİR?

Mescid-i Aksa ve Kubbet-üs-Sahra aynı avluda karşılıklı yer almaktadır. Kubbet-üs-Sahra, görkemli bir kubbeye sahip olduğu için genellikle Mescid-i Aksa olarak düşünülür. Altınla kaplı Kubbet-üs Sahra, Kudüs’ün her yerinden görülebilir.

Bir dönem Kubbet-üs Sahra’yı ele geçiren Haçlılar burayı kiliseye çevirmişler. Daha sonra Selahattin Eyyubi, Kudüs’ü fethettikten sonra kilise olmaktan çıkarıp cami olarak hizmete açmıştır. Osmanlı padişahları tarafından defalarca yapılan onarım ve eklemelerle bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Ön yüzündeki çiniler tamamen Osmanlı eseridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu