Haber

Instagram’da paylaştığı fotoğrafı yapay zeka yardımıyla çıplak hale getirdiler!

Geçtiğimiz günlerde pek çok uzman ve kurum yapay zekanın avantajlarını ve günlük hayatta sunacağı fırsatları konuşurken, yapay zeka ve deepfake teknolojilerinin kötü niyetli hedeflere karşı çok hızlı bir şekilde kullanılabileceğini gösteren bir olay yaşandı.

Kaynak:https://www.sozcu.com.tr/2023/teknolo…

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Courtney lakaplı bir kızın kişisel Instagram hesabında paylaştığı fotoğraf, birkaç saat içinde onun en büyük kabusu oldu. Gerçek adını açıklamayan Courtney, Instagram’da mutfaktaki boy aynasında çekilmiş bir selfie paylaştı.

Ancak bu paylaşımdan kısa süre sonra fotoğrafı kendi bilgisayarına indiren ve yapay zeka kullanarak Courtney’i çıplak gibi gösteren bir adam, bu “yeni” görseli genç kızla paylaştı. Courtney, tanımadığı bir adamın Instagram’daki mesajını okuduğunda şok oldu. Fotoğrafın gerçek olmadığını ancak bunun yapay zeka ile olabileceğini anlayınca takipçisini engelledi ve sosyal medyadaki tüm fotoğraflarını kaldırdı.

20’li yaşlarında olan ve büyük bir sıkıntı ve kaygı içinde olan Courtney, yasal yollara başvuracağını söyledi. Courney, “Tamamen masum bir fotoğrafım tamamen farklı bir şeye dönüştü” dedi. Midem bulanıyordu ve şoktaydım. “Bu üzerinde oynanmış fotoğrafın tanıdıklarıma gönderilmesinden korkuyordum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu