Teknoloji

Emülatör Kullanımı Xbox Serisi Konsollarda Kısıtlanmıştır

Microsoft tarafından, Xbox Serisi konsollarda öykünücüleri kullanma kısıtlama getirildi. Söz konusu karar Nintendo’dan kaynaklanırken, kullanıcılar arasında büyük bir şaşkınlık yarattı. Detaylar burada.

Sizde olmayan bir sistemin oyunlarını başka bir sistemde oynamanıza olanak sağlayan emülatör uygulamaları oyuncular arasında sıklıkla kullanılmaktadır. Bugün, Xbox Serisi konsolların da bir öykünme temeli vardır, yani örneğin, Ördek istasyonu, YunusVe KseniaDahil olmak üzere birçok uygulama ile mevcut sistemlerde PlayStation, Nintendo ve Xbox oyunlarını oynamak mümkündür.

Elbette bu emülatörleri kullanabilmek için mutlaka Developer Mode’u açmanız gerekiyor, burada konsolunuzu bir fiyata geliştirme ve test istasyonuna çevirebiliyorsunuz. Her ne kadar yirmi dolar değerinde olsa da para birimi söz konusu olduğunda ülkemizde yüksek olabiliyor. Üstelik oyunları normal şekilde oynamak istediğinizde cihazınızı geri yüklemeniz gerekiyor.

Microsoft’un Xbox Serisi Konsollarda Emülatör Kullanımını Kısıtlama Kararı

Öte yandan, resmi Microsoft mağaza ilkesinde “Bir oyun sistemini veya oyun platformunu taklit eden ürünlere hiçbir cihaz ailesinde izin verilmez” Bir tabir olmasına rağmen kullanıcılar şu ana kadar herhangi bir kısıtlama ile karşılaşmadı. Ama şimdi bu kısıtlamasızlık değişmiş gibi görünüyor. Öyle ki Xbox Serisi konsollarda bu veya benzeri uygulamaları çalıştırmayı denediğinizde mağaza prensibini ihlal ettiği için durduruldu uyarısı çıkıyor.

Şirketten yapılan açıklamada Nintendo kaynaklı bir durumun söz konusu olduğuna işaret ediliyor. Öyle ki Microsoft Azure ekibinde yer alan Alyanna McKenna’nın Twitter’da yaptığı paylaşıma bakılırsa Japon konsol üreticisi ve oyun geliştiricisi ile yaşadığı hukuki sorunlar emülatörlerin engellenmesine yol açtı. Öykünmenin kendisi yasa dışı olmasa da, konsollar için telif hakkıyla korunan oyunlar olduğu için Nintendo ve bağlı kuruluşları arasında sorunlara neden oldu. Ayrıca şirket olarak güvenliği ciddiye aldıklarını söyleyen McKenna, bazı emülatörlerin de izne ihtiyacı olduğunu sözlerine ekledi.

Xbox Emulation Hub Discord kanalının üyeleri, Amerika merkezli şirketin aldığı karardan dönmesi için harekete geçmeye hazırlansa da yukarıdaki açıklamaya bağlı olarak bir sonuca varılmayacağı aşikar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu