Haber

Edirne’de düzenlenen 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde 864 güreşçi güreşecek

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde 14 boyda 864 güreşçinin mücadele edeceğini bildirdi.

Gürkan, Selimiye Meydanı’ndaki tarihi belediye binasında düzenlediği basın toplantısında, 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni önümüzdeki yıl Kurban Bayramı nedeniyle 1-7 Temmuz tarihlerinde düzenlemek istediklerini belirtti.

Kurban Bayramı’nın 15 Haziran’da başlayıp önümüzdeki yıl 19 Haziran’da sona ereceğini belirten Gürkan, “Herkes tatile gidiyor. 20-21 Haziran arasında kalıyor. Biz de tatil olur diye düşünüyoruz. O kadar. Neden haziran ayının son haftası hazırlanmamız için yeterli değil. 1-7 Temmuz’u düşünüyoruz ama diğer paydaşlarımızla da görüştükten sonra karar vereceğiz.” söz konusu.

Gürkan, yeni sistemin önümüzdeki yıldan itibaren Kırkpınar’da devreye gireceğini hatırlattı.

Türkiye Klasik Güreş Federasyonu tarafından kurulan Türkiye Yağlı Güreş Ligi kapsamında güreşçilerin 7 güreşte alacakları puanlarla Kırkpınar’a katılabileceklerini belirten Gürkan, şunları kaydetti:

“Başpehlivan dışında 13 boyda en yüksek puana sahip 64 pehlivan katılacak. Bu sayı başpehlivanlarda da 32’ye düştü. Önümüzdeki yıldan itibaren 32 pehlivanımız da Kırkpınar çayırına çıkacak. Kırkpınar’da bu yıl elde ettikleri puanlar ve başarıları. 864 pehlivan boy ile mescide çıkıp güreşecekler. Buradaki asıl amaç Kırkpınar’ın gerçekten bir olimpiyat olduğunu hissettirmek ve hissettirmektir.”

“Yoğun güreş izleyeceğiz”

Gürkan, yeni sistemle birlikte yağlı güreşleri geleneksel haline döndürmeyi hedeflediklerini belirtti.

Güreşin normal bölümünde 40 dakika olan puanlama çalışmasının durumun idare edilip geçilmesine neden olduğunu belirten Gürkan, “Yıllardır bu seyircilerin en büyük yansımalarından biri ve güreşin en büyük sancılarından biri olmuştur. yağlı güreşçiler.Önümüzdeki seneden itibaren ilk senenin prestijiyle güreş şampiyonasında puanlama kalkacak.Çılgın güreşler izleyeceğiz.Bundan dolayı güreşçilerin bu kadar saat kollarını bağlaması,ellerini ve boyunlarını çekmesi gibi bir durum. Bu sistemden umutluyuz.Yağlı güreşin geleceğini kurtaracak bir sistem olacağına eminim.Sıradan yeni bir sistem.Kesinlikle eksikleri,eksikleri var.Hepsi zamanla oldu.En kötüsü kural, en kötü kuraldan daha iyidir.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu