Haber

Devlet ve Çeteler Karşı Karşıya: Şiddet sarmalına giren Ekvador’da Hastaneye Silahlı Saldırı Düzenlendi

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da şiddet ve çatışmalar bitmiyor. Silahlı çete üyeleri en son ülkenin güneyinde bir hastaneye baskın düzenledi. Cumhurbaşkanı, ülkedeki uyuşturucu ticaretini kontrol eden çetelere savaş ilan etti. Detaylar içerikte!

Güney Amerika ülkesi Ekvador’da hükümet ile uyuşturucu çeteleri arasındaki çatışmalar hız kesmeden devam ediyor. Ekvador limanlarından Batı’ya yapılan uyuşturucu ticaretinin ardından ülkede bir şiddet sarmalı yaşanıyor.

Dünya basınına yansıyan haberlerden hatırlarsanız Ocak ayının ilk günlerinde ülkenin en büyük suç çetesi liderlerinden Fito, tutuklu bulunduğu cezaevinden firar etmiş ve devlet lideri ülkede olağanüstü hal ilan etmişti. ülke.

Devlet lideri Daniel Noboa’nın Ekvador’daki kartelleri terörist olarak tanımlamasının ardından güvenlik güçleri ile çeteler arasında çatışmalar yaşandı. Aynı akşam canlı yayın yapan ‘TC Televizyonu’ adlı televizyon kanalı da silahlı saldırganlar tarafından basıldı.

Olaylar bununla bitmedi; Şiddetin had safhada olduğu Ekvador’da bir televizyon kanalına yapılan saldırıyı soruşturan savcı kendi aracında öldürüldü.

Nüfusu 17 milyon olan Ekvador’da irili ufaklı 20’ye yakın suç çetesi bulunuyor. En büyük çeteler cezaevlerini ele geçirdi. Özellikle gardiyanları rehin alarak hükümete isyan ediyorlar.

Milliyet’te derlenen bir habere göre Ekvador’la ilgili son bir gelişme daha yaşandı. Uyuşturucu çeteleri ülkenin güneybatısındaki bir hastaneyi ele geçirmeye çalıştı. Kolluk kuvvetlerinin Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre 68 kişi gözaltına alındı. Çete liderlerinin Guayas’taki hastaneye saldırı gerekçesi olarak yaralı arkadaşlarını kurtarmaya çalıştıkları iddia edildi.

Ekvador’da suç ve şiddet artıyor. Bir zamanlar inanç ve barış ülkesi olarak anılan Ekvador, artık şiddet ve uyuşturucu kaçakçılığının ülkesi haline geldi. Devlet liderinin çetelere karşı başlattığı savaş başarılı olacak mı? Bunu hep birlikte göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu