Haber

Depremzedelerin konulduğu spor kompleksi uyuz salgınından tahliye edildi

Diyarbakır’da depremzedelerin yerleştirildiği Halit Gürsel Spor Kompleksi’nin dün akşam saat 20.00 sıralarında ortaya çıkan uyuz salgını nedeniyle boşaltıldığı öğrenildi. Spor kompleksi ilaçlamanın ardından barınağa açıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre salgından etkilendiği iddia edilen 5-6 vakanın tedavi altına alındığı belirtildi. Bölgede görevli kişiler olaydan sonra külliyenin boşaltılıp temizlendiğini söylerken, külliyeden ayrılan depremzedelerden bazılarının geri dönmediği belirtildi.

‘ÖNLEMLER ALINMAZSA BULAŞICI HASTALIKLARDA ARTIŞ OLABİLİR’

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Hekim Halis Yerlikaya, sağlıksız ortamlarda ve gerekli önlemlerin alınmaması durumunda bulaşıcı hastalıklarda artış olabileceğini belirtti. Özellikle içme ve saf kullanım suyuna erişimin zorlaştığı bu tür yerlerde dikkatli olunması gerektiğini belirten Yerlikaya, ilgili makamların gerekli koşulları sağlaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Barınma, beslenme, tuvalet, temiz içme suyu ve hijyendeki sorunların bulaşıcı hastalıklara zemin hazırladığını vurgulayan Yerlikaya, üst solunum yolu enfeksiyonları, kızamık, uyuz, bit ve mantar gibi hastalıkların veya ishalle sonuçlanan hastalıkların bulaşabileceği uyarısında bulundu. görülen.

‘ATIKLARIN UYGUN ŞEKİLDE TOPLANMASI GEREKİYOR’

Sağlık sorunlarının önüne geçmek için su ve gıda temizliğinin önemine dikkat çeken Yerlikaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplanma alanlarındaki yetersizlikler bu tür hastalıklara zemin hazırlıyor. Çöpler uygun şekilde toplanmalı ve yaşam alanlarındaki atıklar bertaraf edilmelidir. İnsanların yaşam alanlarını oluşturmak için hızlı hareket etmek gerekiyor. Deprem bölgelerinde konteynerlerin hızlı bir şekilde oluşturulması gerekiyor. Çadır kentlerde temizlik, ısınma ve barınma için gerekli koşulların bir an önce oluşturulmasında fayda var. Ayrıca sarsıntılı bölgelerde çöp toplama kritik önem taşıyor.” (HABER MERKEZİ)

melikgazi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu