Haber

CHP’li Atila Sertel, TBMM Genel Kurulu’nda kınandı.

TBMM Genel Kurulu’nda CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel kınandı.

Genel Kurul’da 2023 bütçe görüşmelerinde söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Sertel’in tartışma nedeniyle ara sırasında bir milletvekilinin annesine küfürler savurduğunu belirtti.

Elitaş, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği bir günün yıl dönümünde Sertel’in bu hakaretten dolayı en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini belirtti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, tutanakları inceleyip grup başkan yardımcılarına dağıtacağını söyledi. Raporu inceleyen Şentop, Genel Kurul’un Sertel’e kaba ve kırıcı sözlerinden dolayı kınama cezası vereceğini bildirdi.

Sertel’in ismini savunan CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, Sertel’in söz konusu açıklamayı başka bir milletvekiline değil kendisine söylediğini belirtti. Özkoç, “Bugün bir oldubitti ile karar alıp başka bir milletvekilini aşağılamış gibi bir karar alırsanız kesinlikle doğru olmaz. Ben reddediyorum” dedi. söz konusu. Bu sırada AK Parti milletvekilleri Özkoç’a, “Tutanağa bakın ne yazıyor” dedi. O çağırdı.

Meclis Başkanı Şentop, “Arkadaşımızın sözü bir milletvekiline hitaben söylenseydi, geçici ihraç gerekirdi. O yüzden kınama teklif ediyoruz. Söz kaba ve kırıcı bir sözdür. Ayrılmak doğru değildir. Parlamento tarafından cezasız kaldı.” dedi.

Daha sonra yapılan oylama sonucunda Atila Sertel’in kınanmasına karar verildi.

Tekrar söz alan Mustafa Elitaş, “Hiçbir anneye bu sözle muhatap olunmasını istemiyoruz. Bu bir kadına, bir anneye hakarettir. Bunun ne bir savunması ne de bir açıklaması var” dedi. söz konusu.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından Şentop, bütçe görüşmelerine devam etmek üzere saat 11.00’de görüşmek üzere toplantıyı kapattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu