Haber

CHP Niğde Milletvekili TMO’nun depo satışlarını sorguluyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Toprak Ürünleri Ofisi Türkiye’nin bugün Niğde’nin Höyük köyünde sattığı depoları kiraladığını belirterek, “TMO son 20 yılda ülke genelinde kaç arsa, depo, lojman, silo sattı? zarar görmemiş ve ithalatçı kimliğine bürünmüş, hangi bedellerle tüketmiştir?” TMO’nun 2021 ve 2022’deki kaybı nedir? Kurum depo ve bina sattığı halde neden zarardan kurtulamıyor? Höyük için açıklama yapabilecek olan TMO’nun da bu sorulara yanıt vermesi gerekiyor” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TMO’nun Niğde Höyük köyünde bugün sattığı depoları kiralayarak tahıl aldığı yönündeki açıklamaya TMO’nun verdiği yanıtı değerlendirdi. Gürer’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

” Niğde’deki depoları kaç liraya sattığı, aynı depoları bugün kaç liraya kiraladığı TMO’nun açıklamasında yer almıyor. tesislerde ve bu yıl kaç liraya kiraladı Bor’daki ofis binası neden boşaltılıp binalar yıkıldı ve ambarlar Neden boş bırakıldı ve ne kadara satıldı Ne kadar arsa, depo, lojman, silo oldu TMO son 20 yılda ülke genelinde sattı?İsraftan kurtulmayıp ithalatçı kimliğine bürünen TMO, varlıklarının ne kadarını hangi fiyatlardan sattı?TMO’nun 2021 ve 2022’deki israfı ne kadar?Neden TMO, höyük için açıklama yapabilecek olan, bu sorulara da cevap vermelidir.

TMO yaptığı açıklamada lisanslı depolardan diyor. Bu 7 lisanslı depo nerede yapılıyor? TMO yapar mı? Özel bölüm depolarından mı bahsediyor? TMO yaptırdıysa ihale ne kadar oldu? Hisse senetleri neden satıldı? Niğde 42 ili kapsayan lisanslı deponun yapılacağı illerin ortasında yer almadığı için Niğde’ye özel lisanslı depo düzenlemesi mi yaptım? TMO’nun da bu konuda kamuoyunu bilgilendirmesi gerekiyor. Açık alanda sağlanan depo ne kadar süreyle stoklanacak? Bu tür ürünler ülke genelinde kaç tane açık alanda stoklanıyor? Kendi çıkarına olan konuda kamuoyuna açıklama yapması, işine gelmeyen konuda ise sessiz kalması kurumun işleyişini sorgulatmaktadır.”

NASIL YENİDEN DEPOLAMA ALDI”

Gürer, “TMO’nun verdiği söze göre 2006 yılında atıl durumdaki eski depo, aradan 17 yıl geçmesine rağmen nasıl olup da tekrar TMO tarafından kiralanacak kadar kullanılabilir hale geldi? Tesiste yapılan hiçbir çalışma yok gibi. halen dimdik ayakta.Bölgede lisanslı depoculuk inşaatlarının devam ettiği ancak lisanslı depoculuk uygulaması kapsamında Niğde’nin 42 ilin ortasında olmadığı belirtiliyor.TMO tarafından açıklanan lisanslı depoculuk inşaatları nerede? planlama ve öngörü eksikliğinden dolayı TMO’ya indirgenmesi durumudur.Mevcut depolar hasattan önce ithal eserlerle doldurulur.Sattığı depoyu kiralamak zorunda kalır.Çiftçi tüccarın eline bırakılır. Tarımda sorunlar yanlış tarım politikalarıyla artıyor, halkı tüketecek uygulamalara konu ediliyor. Tarıma bir an önce halkçı bir anlayışla bakılmalıdır” dedi.

Kaynak: ANKA / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu