Haber

Biden ve Şi ilk kez yüz yüze görüşecek

Beyaz Saray’dan Perşembe günü yapılan açıklamada ABD Başkanı Joe Biden’ın Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile 14 Kasım’daki G20 zirvesi kapsamında bir araya geleceği bildildi. Bu, Biden’ın yaklaşık 2 yıl evvel başkanlığa seçilmesinden bu yana iki başkanın birinci yüz yüze görüşmesi olacak.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre’in yaptığı yazılı açıklamada liderlerin iki ülke arasındaki rekabeti nasıl sorumlu bir şekilde yöneteceklerini ve çıkarların örtüştüğü konularda, özellikle de uluslararası meselelerde nasıl birlikte çalışabileceklerini ele alacakları kaydedildi.

Biden’ın başkanlık koltuğunda geçirdiği son 22 ayda iki önder birkaç defa telefonda görüşmüştü. Fakat Çin’in koronavirüs salgınında benimsediği katı kurallar uyarınca Şi’nin yurtdışı seyahatlerine pek sıcak bakmaması yüz yüze görüşmeye mani olmuştu.

Şi, Ekim ayında yapılan kongrede üçüncü defa Çin Komünist Partisi’nin genel sekreterliğine seçilerek liderliğini sağlamlaştırmıştı.

ABD ve Çin devasa yatırım ortaklıkları ve ticari ilişkilere sahip olsalar da özellikle Asya-Pasifik bölgesinde askeri ve diplomatik açıdan sık sık karşı karşıya geliyorlar. Biden dün yaptığı açıklamada, Şi’ye “çatışma değil rekabet aradığını” açıkça belirttiğini söylemişti. Tayvan konusunu da görüşeceklerini belirten Biden, ülkesinin adaya ait tavrının değişmediğini de söz etmişti.

ABD Pekin’den Kuzey Kore’ye baskı yapmasını istiyor

Kuzey Kore’nin füze denemelerini sıklaştırmasının da görüşmede ele alınması bekleniyor. Washington Pekin’den Kuzey Kore başkanı Kim Jong Un’a füze denemelerine son vermesi ve nükleer silahlardan arındırma görüşmelerine başlaması için baskı yapmasını istiyor. Üst düzey bir Amerikalı yetkili gazetecilere yaptığı açıklamada ABD ve Çin’in bu mevzuda birlikte çalışma deneyimi olduğunu vurguladı.

Biden, “kırmızı çizgilerin” ve “ulusal çıkarların” ne olduğunu ortaya koyarak bunların iki ülke ortasında çatışma yaratıp yaratmadığını Çin başkanı ile görüşmek istediğini tabir etti. Biden idaresinden bir yetkili, iki başkanın görüşmesinden sonra ortak bir açıklama yapılmasının planlanmadığını söyledi.

AFP / GY, BK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu