Ekonomi

Biden ittifakın zorlukları arasında NATO liderlerini ağırlıyor

Başkan Joe Biden Salı günü NATO üyesi ülkelerin liderlerini Washington’da ağırlayarak liderlik yeteneklerini hem yerel hem de uluslararası kitlelere göstermeyi amaçladı.

81 yaşındaki Biden, 27 Haziran’da Demokratlar ve bağışçılar arasında şüphe uyandıran bir münazaranın ardından, Cumhuriyetçi Donald Trump’a karşı 5 Kasım’da yapılacak seçimlerde göstereceği potansiyel performansa ilişkin endişelerle mücadele ediyor.

NATO’nun 75. yıldönümüne denk gelen zirve, Ukrayna ile Rusya arasında devam eden çatışmanın arka planında yer alıyor. Biden’a yönetiminin dış politikadaki başarılarını, özellikle de NATO’nun güçlendirilmesini sergilemek için bir fırsat sunuyor. Beyaz Saray sözcüsü John Kirby, daha birleşik bir ittifakın önemini vurgulayarak, bunu ısrarlı liderlik ve idareciliğe borçlu olduklarını söyledi.

NATO üyesi 32 ülkenin bir araya geldiği toplantının gündeminde Ukrayna’ya yönelik askeri ve mali yardımın yanı sıra Kiev’in nihai NATO üyeliği için izlenecek yolun tartışılması da yer alıyor. İttifak kısa bir süre önce Finlandiya ve İsveç’in katılımıyla genişlemiş ve Rus saldırganlığına karşı koyma konusunda yenilenmiş bir amaca işaret etmiştir.

Avrupa’daki siyasi belirsizliklerin ve Biden’ın dayanma gücüne ilişkin endişelerin ortasında, bu haftaki etkinlikler Başkan’ın bu konuları ele alması için bir platform sağlıyor. Biden’ın Ukrayna’ya daha fazla destek verilmesini savunması beklenen yüksek profilli bir konuşma ve tek başına bir basın toplantısı planlanıyor.

NATO liderlerinin Ukrayna kuvvetleri için silah tedariki ve eğitimi koordine edecek yeni bir girişimi onaylamaları bekleniyor.

Zirve aynı zamanda Ukrayna’nın NATO’ya katılma arzusunu da ilerletmeyi amaçlıyor; ABD’li yetkililer zirvenin Ukrayna’ya “üyelik için bir köprü” sunacağını belirtiyor. Bu adım, tartışılan koordinasyon çabalarını içeriyor ve potansiyel olarak hava savunması konusunda daha fazla desteğe yol açabilir. Ancak tüm ittifak üyelerinin adayları onaylaması gerekiyor ve bazıları Rusya ile gerilimi tırmandırma konusunda temkinli davranıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy’nin zirveye katılarak Başkan Biden ile görüşmesi ve Ukrayna’daki durumun önemini ve NATO’nun bu konudaki rolünü daha da vurgulaması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu